Po miesiącach oczekiwania, obietnic mamy w końcu projekt ustawy o statusie neosędziów. Nie za długo to trwało? Sprawa jest niebagatelna, bo dotyczy grupy ponad 2,5 tys. sędziów.
Przypomnę, że Komisja Kodyfikacyjna Ustroju Sądów i Prokuratury przekazała ministrowi Adamowi Bodnarowi projekty ustaw w połowie lutego 2025 r. Następnie trwały prace w zespole legislatorów i specjalistów ministerstwa wspólnie z przedstawicielami komisji nad ostateczną wersją projektu. W połowie kwietnia projekt z uzasadnieniem trafił do Komisji Weneckiej do zaopiniowania. Wczoraj pan minister otrzymał potwierdzenie, że projekt będzie opiniowany na sesji komisji 12 i 13 czerwca 2025 r. Wszyscy wiemy, że w obecnej sytuacji nie było możliwości wcześniejszego uchwalenia tej ustawy, ponieważ brakuje nam sojusznika w Pałacu Prezydenckim. Dobrze, że ten czas został wykorzystany na prace nad poszczególnymi rozwiązaniami, dotyczącymi różnych grup sędziów.