Zgoda pacjenta na udzielenie świadczeń zdrowotnych

Jak wyjaśnił Sąd Najwyższy, podstawową zasadą udzielania świadczeń zdrowotnych jest dobrowolność, co wywodzone jest z konstytucyjnych gwarancji ochrony godności i wolności człowieka. Regułą zaś jest, że każda osoba ma swobodny wybór co do potrzeby podjęcia leczenia oraz jego sposobu i rodzaju - tak wynika z postanowienia Sądu Najwyższego z 24 stycznia 2014 r., Sygn. akt: V CSK 543/13.

Publikacja: 21.05.2025 05:10

Zgoda pacjenta na udzielenie świadczeń zdrowotnych

Zgoda pacjenta na udzielenie świadczeń zdrowotnych

Foto: Adobe Stock

Autonomia pacjenta rozumiana jest jako swoboda decyzji o niepoddawaniu się interwencji medycznej nawet wtedy, gdy wydaje się ona w pełni racjonalna, zgodna z zasadami wiedzy medycznej i dobrze rokująca (wyrok SN z 19 czerwca 2019 r., II CSK 279/18), i to ona jest przedmiotem ochrony z tytułu naruszenia praw pacjenta, a nie jego zdrowie (wyrok SN z 22 listopada 2024 r., II CSKP 2233/22, wraz z orzecznictwem powołanym w jego uzasadnieniu).

Odnosząc się do zakresu zgody, SN nadmienił m.in., że pacjent nie obejmuje zgodą skutków jakiejkolwiek postaci winy lekarza, a ryzyko, jakie bierze na siebie pacjent, wyrażając zgodę na zabieg operacyjny, obejmuje tylko zwykłe powikłania pooperacyjne, natomiast nie można uznać, aby ryzykiem pacjenta były objęte komplikacje powstałe wskutek pomyłki, nieuwagi lub niezręczności lekarza, a zwłaszcza uszkodzenia innego organu, także w sposób przypadkowy i niezamierzony (wyrok SN z 18 stycznia 2013 r., IV CSK 431/12, a także judykatura powołana w jego uzasadnieniu).

Pozostało jeszcze 88% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Sądy i Prokuratura
Tomasz Pietryga: Jakie są granice sędziowskiej prywatności?
Sądy i Prokuratura
Zbigniew Kapiński: Kwestionowanie orzeczeń jest szkodliwe dla Polski
Sądy i Prokuratura
Zmiany w ustawie o usp. Czy samorząd sędziowski jest potrzebny?
Sądy i Prokuratura
Zabójstwo na UW, atak na lekarza, morderstwo Lizy. Państwo powinno chronić obywateli
Materiał Promocyjny
Mieszkania na wynajem. Inwestowanie w nieruchomości dla wytrawnych
Sądy i Prokuratura
Dlaczego trzystu dało radę tysiącom