Prelegenci i paneliści reprezentujący różne branże, a więc i spojrzenia na sytuację – ale wiedzeni wspólnym przeświadczeniem, że pomimo brexitu i jego następstw kraj, który go dokonał wciąż jest bardzo atrakcyjnym kierunkiem handlowym – przedstawią panoramę możliwości rynkowej ekspansji na tamtejszym obszarze. Zostanie także omówiony dobór odpowiednich strategii wchodzenia na rynek Zjednoczonego Królestwa i skutecznego utrzymywania się na nim.
Marzena Kwaśna z londyńskiego biura Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu opowie o potencjale eksportowym Wielkiej Brytanii. Następnie Michael Dembinski, główny doradca Brytyjsko-Polskiej Izby Handlowej oraz Bartłomiej Kowalczyk, dyrektor Polish Business Link, wezmą udział w sesji pytań i odpowiedzi dotyczących sytuacji po roku od Brexitu. Po nich w krótkim wystąpieniu głos zabierze Anna Jankowska, dyrektor Departamentu Rozwoju Przedsiębiorstw ŁSSE.
Później przyjdzie czas na wypowiedzi praktyków, czyli przedstawicieli konkretnych eksporterów, a będą nimi Joanna Salska z Delia Cosmetics, Michał Gosławski z Atlas oraz Kamil Rabenda z Soligrano. Zbigniew Nowicki, przewodniczący Rady Izby Gospodarki Elektronicznej, omówi zagadnienia związane ze specyfiką brytyjskiego rynku e-commerce, czym zakończy sekcję wystąpień inauguracyjnej odsłony programu RE_ENTER.
Negatywne skutki brexitu
W lutym br. wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda podpisał list intencyjny z Łódzką Specjalną Strefą Ekonomiczną ws. pomocy przedsiębiorcom odczuwającym skutki brexitu poprzez dystrybucję środków dla firm z całej Polski z rezerwy pobrexitowej. Dokument dotyczy powierzenia ŁSSE zarządzania przeznaczoną dla przedsiębiorstw częścią tejże rezerwy, utworzonej na sfinansowanie negatywnych skutków związanych z wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.
Czytaj więcej:
Wcześniej eksperci ŁSSE przeprowadzili diagnozę potrzeb, która pokazała, że firmy działające w Polsce i zajmujące się wymianą handlową ze Zjednoczonym Królestwem doświadczyły negatywnych skutków Brexitu bez względu na wielkość, dziedzinę i region działania, a takie branże jak logistyczna, spożywcza, kosmetyczna czy meblarska wciąż notują straty w relacjach biznesowych z Wielką Brytanią. W części przypadków spadek liczby zamówień wyniósł nawet ponad 1/3, co bezpośrednio wpłynęło na spadek sprzedaży i przychodów.
- Dla wielu tysięcy polskich firm, które zmagają się ze skutkami brexitu, wyjście Wielkiej Brytanii z UE spowolniło i osłabiło możliwości rozwoju w ramach polsko-brytyjskich relacji handlowych. Polscy przedsiębiorcy odczuwają negatywne skutki na wielu poziomach swojej działalności. Zmalało znaczenie rynku brytyjskiego w polskim eksporcie towarów – mówił Waldemar Buda podczas spotkania z przedsiębiorcami w Łodzi.
Od ponad 16 lat województwo łódzkie prowadzi oficjalną współpracę regionalną z West Midlands, jednym z dziewięciu regionów Anglii, którego stolicą jest Birmingham.