Aktualizacja: 16.02.2025 15:27 Publikacja: 30.03.2022 08:33
Jeden ze skutków brexitu to malejące znaczenie rynku brytyjskiego w polskim eksporcie towarów.
Foto: Negro Elkha
Prelegenci i paneliści reprezentujący różne branże, a więc i spojrzenia na sytuację – ale wiedzeni wspólnym przeświadczeniem, że pomimo brexitu i jego następstw kraj, który go dokonał wciąż jest bardzo atrakcyjnym kierunkiem handlowym – przedstawią panoramę możliwości rynkowej ekspansji na tamtejszym obszarze. Zostanie także omówiony dobór odpowiednich strategii wchodzenia na rynek Zjednoczonego Królestwa i skutecznego utrzymywania się na nim.
Marzena Kwaśna z londyńskiego biura Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu opowie o potencjale eksportowym Wielkiej Brytanii. Następnie Michael Dembinski, główny doradca Brytyjsko-Polskiej Izby Handlowej oraz Bartłomiej Kowalczyk, dyrektor Polish Business Link, wezmą udział w sesji pytań i odpowiedzi dotyczących sytuacji po roku od Brexitu. Po nich w krótkim wystąpieniu głos zabierze Anna Jankowska, dyrektor Departamentu Rozwoju Przedsiębiorstw ŁSSE.
Reaktywację biura handlowego PAIH w Kijowie oraz powstanie drugiej placówki Agencji w zachodniej Ukrainie oraz wzmocnienie roli Polski w międzynarodowych instytucjach ds. odbudowy Ukrainy zapowiada Jadwiga Emilewicz, pełnomocnik rządu ds. polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej.
Stany Zjednoczone są już dla Polski siódmym rynkiem eksportowym z trzyprocentowym udziałem w całym polskim eksporcie. Jednocześnie coraz więcej amerykańskich firm jest niewypłacalnych.
Po latach oczekiwania polscy producenci wołowiny mają szansę wejść do nielicznej grupy eksporterów mięsa wołowego na chiński rynek.
Ostatnie tygodnie przyniosły Uzbekistanowi szereg ważnych wydarzeń o charakterze politycznym. Pod koniec kwietnia przeprowadzono referendum dotyczące zmian w konstytucji. W pierwszej dekadzie maja prezydent Szawkat Mirzijojew ogłosił przedterminowe wybory prezydenckie. Odbędą się one już 9 lipca br.
Na warszawskim Lotnisku Chopina powstał punkt wydawania paszportów tymczasowych. Polscy podróżni, w tym przedsiębiorcy, zmierzający na Wyspy Brytyjskie po spełnieniu pewnych warunków mogą tam szybko otrzymać tymczasowy dokument.
Niemiecka sieć supermarketów wywołała konsternację wśród klientów we wschodnim Londynie. Aldi wprowadził innowacyjne rozwiązanie: pobiera opłatę w wysokości 10 funtów od klientów za samo wejście do sklepu — informuje „Polish Express”.
Kreml przygotowuje całkowity zakaz eksportu benzyny z Rosji po serii celnych ukraińskich uderzeń w największe rosyjskie rafinerie. Zakłady wstrzymały produkcję. W Rosji brakuje około 10 proc. mocy przerobowych.
Należąca do LPP sieć Sinsay to najczęściej wybierana przez Polaków marka odzieżowa. Wśród pięciu liderów trzy to firmy krajowe. Co dziesiąty konsument kupuje już także chińską markę Shein.
Zespół do spraw deregulacji pod wodzą Rafała Brzoski spotkał się w piątek po raz pierwszy z premierem Donaldem Tuskiem. - To było dobre spotkanie – ocenili zgodnie szef rządu i przedstawiciele biznesu.
Brytyjscy agenci turystyczni nie spodziewają się, by ten rok był tak samo rekordowy, jak ubiegły, chociaż większość sądzi, że klienci wydadzą więcej. Mają też obawy - mówią, że coraz trudniej konkurować im z cenami w internecie.
Maleją wpływy z eksportu usług przewoźników drogowych. To pierwszy taki przypadek.
Wkrótce duże firmy będą zwracać się do swoich dostawców i partnerów biznesowych o udostępnienie danych dotyczących ESG, narzucając jednocześnie zakres i format tych informacji.
Zostało tylko jedno posiedzenie Sejmu na przyjęcie ustawy, która wydłuża termin na złożenie informacji o skorzystaniu z pomocy de minimis i uniknięcie wysokich rachunków za prąd dla firm.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas