Aktualizacja: 20.07.2017 02:00 Publikacja: 20.07.2017 02:00
Foto: 123RF
Rozliczenie składek emerytalno-rentowych od podstawy przekraczającej roczny limit ZUS powinno skłonić pracodawcę do sprawdzenia, czy fakt ten będzie wpływać na wysokość świadczeń należnych za czas choroby, opieki, wypadku lub macierzyństwa. Do podstawy wymiaru wymienionych należności wlicza się bowiem wynagrodzenie stanowiące podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu potrąconych przez pracodawcę składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i chorobowe finansowanych ze środków zatrudnionego. W konsekwencji skorygowanie podstawy wymiaru składek społecznych skutkuje koniecznością przeliczenia bazy obliczeniowej świadczeń chorobowych – oczywiście, jeśli przedmiotowa korekta obejmuje okres, z którego ustalona była podstawa wynagrodzenia za chorobę lub zasiłków z ubezpieczenia społecznego.
W pierwszym pakiecie deregulacyjnym przyjętym przez rząd znalazł się zapis, który ma rozwiązać problem interpretacyjny dotyczący możliwości ponownego zgłaszania się do Małego ZUS Plus.
W 2024 r. zgłoszono o 235,1 tys. umów o dzieło mniej niż w 2023 r. – wynika z najnowszych danych ZUS, do których dotarła „Rzeczpospolita”.
Bycie wspólnikiem spółki jawnej, wobec której prowadzone jest postępowanie upadłościowe, pozostaje bez wpływu na obowiązek podlegania przez niego obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego – uznał prezes NFZ.
Wartość korzyści w postaci refundacji zakupu okularów korekcyjnych lub szkieł kontaktowych stosowanych przez pracownika przed monitorem nie wlicza się do podstawy wymiaru składek.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Firmy nie dostały na czas informacji o zwolnieniu ze składek na ubezpieczenia społeczne. I musiały je zapłacić. Teraz ZUS każe korygować deklaracje, a fiskus koszty. Jest z tym dużo kłopotów.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
• Przełomowy wyrok dotyczący kosztów uzyskania przychodów • NSA o podatkowych skutkach tzw. leasingu zwrotnego • Sposób na problemy podatkowe według zespołu Brzoski • Mały ZUS Plus: koniec sporu o liczenie karencji? • Czy będzie podwyżka kar dla firm? Sejm przyjął poprawkę • Deregulacja: zachętą do stosowania mediacji w sporach z urzędami • Ważne terminy na ten tydzień
W pierwszym pakiecie deregulacyjnym przyjętym przez rząd znalazł się zapis, który ma rozwiązać problem interpretacyjny dotyczący możliwości ponownego zgłaszania się do Małego ZUS Plus.
Przybywa zadłużonych płatników. Mogą wnioskować o odroczenie terminu płatności, rozłożenie należności na raty, a nawet ich umorzenie. Decyzja ZUS, choć uznaniowa, nie może być dowolna i podlega kontroli sądowej.
Od użyczenia mieszkania, za które zatrudniony płaci miesięcznie 10 zł, można nie odprowadzać składek. To przełom w stanowisku ZUS.
Jeśli ZUS odmówił zasiłku z ubezpieczenia wypadkowego ze względu na błąd w zaświadczeniu, warto się odwołać do sądu.
Część przedsiębiorców może być zwolniona przez sześć miesięcy z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. W tym czasie mogą leczyć się w ramach NFZ. Ulga pozbawia jednak zasiłku chorobowego.
Wraca temat dofinansowania należności do ZUS dla osób z branży artystycznej. Chodzi o tych najmniej zarabiających.
Do uzyskania urlopu macierzyńskiego i zasiłku pogrzebowego nie trzeba będzie ustalać płci dziecka.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas