Aktualizacja: 27.10.2019 02:15 Publikacja: 27.10.2019 01:01
Foto: Adobe Stock
Niejednokrotnie zdarza się, że dopóki przedsiębiorca prowadzi działalność i opłaca składki na ubezpieczenie chorobowe, to ZUS nie kwestionuje faktu ich opłacania ani co do zasady, ani co do wysokości. Problemy zaczynają się w momencie, gdy przedsiębiorca choruje, a z opłaconych składek należy przedsiębiorcy wypłacić świadczenia pieniężne.
Przedsiębiorcy nierzadko decydują się na opłacanie wyższych składek na ubezpieczenie chorobowe po to, by w przypadku choroby mieć zapewnione świadczenia w wysokości przynajmniej zbliżonej do comiesięcznie osiąganych przychodów. Często też płacą składki w zmiennej wysokości, modyfikując podstawę wymiaru w granicach przewidzianych prawem w zależności od np. aktualnej kondycji prowadzonej działalności. Starają się, by zmienna wysokość uiszczanych składek odzwierciedlała rzeczywistą zmianę przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.
Bycie wspólnikiem spółki jawnej, wobec której prowadzone jest postępowanie upadłościowe, pozostaje bez wpływu na obowiązek podlegania przez niego obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego – uznał prezes NFZ.
Wartość korzyści w postaci refundacji zakupu okularów korekcyjnych lub szkieł kontaktowych stosowanych przez pracownika przed monitorem nie wlicza się do podstawy wymiaru składek.
Firmy nie dostały na czas informacji o zwolnieniu ze składek na ubezpieczenia społeczne. I musiały je zapłacić. Teraz ZUS każe korygować deklaracje, a fiskus koszty. Jest z tym dużo kłopotów.
Składki przedsiębiorców powinny być powiązane z ich rzeczywistą sytuacją finansową tj. np. z dochodem firmy z poprzedniego rok. To jeden z pomysłów, aby zminimalizować ryzyko ubóstwa emerytalnego.
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Propozycje zmian, które mają ułatwić działalność przedsiębiorców, nie obejmują na razie regulacji z zakresu ubezpieczeń społecznych.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Do uzyskania urlopu macierzyńskiego i zasiłku pogrzebowego nie trzeba będzie ustalać płci dziecka.
Krajowa instytucja odpowiedzialna za ubezpieczenia społeczne ma obowiązek angażować się w procedurę dialogu i koncyliacji z innym urzędem, nawet jeśli wydaje się bezsporne, że zagraniczne zaświadczenia A1 jest fałszywe.
Od środy 19 marca tego roku wejdą w życie przepisy wprowadzające zasiłek macierzyński dla rodziców wcześniaków i dzieci wymagających hospitalizacji tuż po narodzinach - informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Zasady równości nie można interpretować jako nakazu stanowienia norm o takiej samej treści dla wszystkich osób – wskazał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu ws. skargi na bon turystyczny.
Wykupienie przez pracodawcę polis od następstw nieszczęśliwych wypadków lub z tytułu innych ryzyk stanowi dla pracowników przychód, w związku z czym spółka będzie obowiązana do obliczenia i pobrania zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.
Wynagrodzenie otrzymywane w związku z realizacją opcji CAP, której celem było zabezpieczenie ryzyka wzrostu stóp procentowych, nie stanowi przychodu o charakterze odsetkowym w rozumieniu ustawy o CIT.
Możliwość powołania się na brak winy dotyczy tylko niewykonania obowiązku złożenia wniosku o upadłość. Nie uzasadnia tezy, że odpowiedzialność członka zarządu za zobowiązania spółki jest odpowiedzialnością na zasadzie winy.
Gdy ubezpieczony wykonywał pracę zarobkową w czasie zwolnienia lekarskiego lub wykorzystywał je niezgodnie z jego celem, ZUS może żądać zwrotu zasiłku.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas