Aktualizacja: 26.11.2015 06:50 Publikacja: 26.11.2015 06:50
Mimo zawieszenia działalności koszty muszą być ewidencjonowane na bieżąco
Foto: 123RF
Okres zawieszenia prowadzenia działalności gospodarczej nie we wszystkich obszarach jest czasem uśpienia firmy. Właściciele firm nie podejmują wtedy działań w zakresie bieżącej działalności, co wiąże się zazwyczaj z przerwą w sporządzaniu bieżących deklaracji podatkowych. Nie opłacają także składek ZUS. Nie oznacza to jednak, że przedsiębiorcy, którzy zgłosili zawieszenie prowadzenia działalności gospodarczej, są zwolnieni ze wszystkich obowiązków związanych z prowadzeniem firmy. Zawieszenie pozostaje bowiem bez wpływu na obowiązek wywiązywania się z przyjętych przez przedsiębiorcę zobowiązań o charakterze cywilnoprawnym. Tak więc pomimo faktycznego zawieszenia aktywności prowadzonej firmy przedsiębiorcy ponoszą wiele, nierzadko znacznych, wydatków związanych ze swoją działalnością. Wydatki te mogą wynikać z zawartych umów terminowych (np. umowy najmu, leasingu, umowy telekomunikacyjne) czy też z bieżących kosztów utrzymania składników majątku firmowego (np. wydatki na ogrzewanie budynku firmowego, polisa OC czy obowiązkowy przegląd firmowego samochodu).
Bycie wspólnikiem spółki jawnej, wobec której prowadzone jest postępowanie upadłościowe, pozostaje bez wpływu na obowiązek podlegania przez niego obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego – uznał prezes NFZ.
Wartość korzyści w postaci refundacji zakupu okularów korekcyjnych lub szkieł kontaktowych stosowanych przez pracownika przed monitorem nie wlicza się do podstawy wymiaru składek.
Firmy nie dostały na czas informacji o zwolnieniu ze składek na ubezpieczenia społeczne. I musiały je zapłacić. Teraz ZUS każe korygować deklaracje, a fiskus koszty. Jest z tym dużo kłopotów.
Składki przedsiębiorców powinny być powiązane z ich rzeczywistą sytuacją finansową tj. np. z dochodem firmy z poprzedniego rok. To jeden z pomysłów, aby zminimalizować ryzyko ubóstwa emerytalnego.
Rola Bałtyku jest kluczowa w kontekście transformacji europejskiego sektora energii. Akwen doskonale nadaje się do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, sprzyja też rozwojowi innych technologii niskoemisyjnych, w tym odnawialnego wodoru.
Propozycje zmian, które mają ułatwić działalność przedsiębiorców, nie obejmują na razie regulacji z zakresu ubezpieczeń społecznych.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Co roku przy składaniu rocznych rozliczeń podatkowych na mniejszą lub większą skalę wraca temat kwoty wolnej od podatku. Jej stosowanie jest korzystne dla podatników. Im wyższa kwota wolna, tym mocniej obniża ona podatek, jaki mamy do zapłacenia. Jaka jest aktualna wysokość kwoty wolnej w Polsce? Czym ona tak naprawdę jest?
Podatnik, który ma zaległość z rocznego PIT i spłaca ją za zgodą fiskusa w ratach, nie przekaże swojego 1,5 proc. wybranej organizacji pożytku publicznego.
Przedsiębiorca nie musi wykazywać w biznesie zysków z nieruchomości, którą wycofał z działalności i wynajmuje prywatnie.
W zeznaniu rocznym można odliczyć od dochodu darowizny na szczytne cele. Dzięki temu zmniejszymy podatek. Ulga ma jednak swój limit. Jeśli go przekroczymy, część odliczenia przepadnie.
Przedsiębiorca może rozliczać w kosztach odpisy amortyzacyjne od otrzymanych w darowiźnie środków trwałych, które przyjął do używania przed 2018 r. To możliwe, choć przepisy się zmieniły. Potwierdza to minister finansów.
W związku ze zbliżającym się rozliczeniem podatku dochodowego PIT i CIT za rok 2024 warto się zastanowić, jak obniżyć swój podatek do zapłaty. Oszczędności można uzyskać poprzez skorzystanie z ulg podatkowych.
Na razie w Polsce obowiązuje tylko jeden limit dla płatności gotówkowych. Dotyczy przedsiębiorców i wynosi 15 tys. zł.
Po wydaniu dwóch interpretacji ogólnych przez MF i w oczekiwaniu na ostateczną wersję objaśnień ws. podatku u źródła warto zweryfikować stosowane podejście do rozliczeń WHT, uporządkować dotychczasowe rozliczenia, umowy i dokumenty, np. certyfikaty rezydencji.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas