Aktualizacja: 04.09.2015 02:00 Publikacja: 04.09.2015 02:00
Andrzej Radzisław, radca prawny, współpracuje z Kancelarią LexConsulting.pl
Foto: Fotorzepa
Ustawa z 15 maja 2015 r. o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw (DzU z 2015 r., poz. 1066, dalej: ustawa nowelizacyjna) nie rozstrzygnęła wszystkich wątpliwości przedsiębiorców, którzy niemal z dnia na dzień znaleźli się w trudnej sytuacji rodzinnej i życiowej.
Powstaje pytanie, czy z możliwości otrzymania zasiłku macierzyńskiego za okres wsteczny będzie mógł skorzystać ojciec, który np. z powodu śmierci nieubezpieczonej matki wyrejestrował się z ubezpieczeń, bo nie prowadzi działalności, gdyż musiał się opiekować dzieckiem. Gdy nie prowadził biznesu, brak jego wyrejestrowania oznaczałby, że co miesiąc musi opłacać ponad 1000 zł składek. Aby tego uniknąć, działalność mógł zawiesić. Wówczas jednak taka osoba przed 14 sierpnia nie opłacała składek, ale i nie podlegała ubezpieczeniom społecznym, w tym ubezpieczeniu chorobowemu. Jeżeli z działalności gospodarczej zgłosiła się do ubezpieczeń społecznych, w tym do chorobowego, od 14 sierpnia i wystąpiła o wypłatę zasiłków za okres od dnia śmierci matki, to również takiej osobie ZUS powinien wypłacić zasiłek. Jeśli oczywiście w dniu śmierci matki podlegała ubezpieczeniu chorobowemu. Problem będzie jednak dotyczył tych ojców, którzy 14 sierpnia 2015 r. nie podlegali ubezpieczeniu chorobowemu, bo nie prowadzili działalności, gdyż musieli się opiekować potomkiem. Art. 25 ustawy nowelizującej mówi o osobie, która w dniu wejścia w życie tej ustawy spełnia warunki do wypłaty zasiłku macierzyńskiego. Gdyby więc nie wiedzieli oni o zmianie przepisów i zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych i chorobowego złożyli później, zasiłek za okres wsteczny nie będzie się im należał.
Ubezpieczenie w KRUS nie wlicza się do okresu prowadzenia działalności, od którego zależy prawo do małego ZUS Plus.
Odszkodowanie uzupełniające z tytułu szkody poniesionej w wyniku choroby zawodowej nie stanowi podstawy wymiaru...
Większość przedsiębiorców zapłaci w 2026 r. mniejszą składkę zdrowotną niż w 2025 r. Część jednak na zmianach st...
Rzecznik małych i średnich przedsiębiorców wystosowała apel w sprawie ustawy, wprowadzającej nowe zasady opłacan...
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Co zrobić, jeśli przedsiębiorca wysłał deklaracje do ZUS i zapłacił składki zdrowotne, a później zmienił formę o...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas