Choroba nie zawsze z uzupełnioną podstawą świadczenia

Jeśli niezdolność do pracy z powodu grypy przypada tylko w dni wolne od zadań, nie wpływa to na prawo do zasiłku chorobowego.

Publikacja: 10.07.2015 05:00

Choroba nie zawsze z uzupełnioną podstawą świadczenia

Foto: www.sxc.hu

Przyjmując wynagrodzenie do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku chorobowego, bywa, że pracownik uzyskał wynagrodzenie tylko za część miesiąca. Jeśli jego obniżenie wynika z zatrudnienia w trakcie miesiąca lub wskutek usprawiedliwionej nieobecności przez część miesiąca, zanim uwzględni się je z tego miesiąca w podstawie wymiaru zasiłku, trzeba je uzupełnić. Uzupełnienie oznacza ustalenie wynagrodzenia, jakie pracownik osiągnąłby, gdyby przepracował pełny miesiąc.

- Ustalamy podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego dla pracownika, który choruje od 25 czerwca 2015 r. Wątpliwości dotyczą przyjęcia do podstawy wymiaru wynagrodzenia za grudzień 2014 r. W tym miesiącu pracownik chorował od 25 do 28 grudnia 2014 r., choroba przypadała na dni wolne od pracy. Pracownik przepracował wszystkie obowiązujące go dni robocze i za ten miesiąc otrzymał pełne wynagrodzenie. W jaki sposób należy uzupełnić podstawę wymiaru zasiłku za grudzień 2014 r.? – pyta czytelnik.

Pozostało jeszcze 89% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
ZUS
Karty lunchowe bez ZUS? Jakie warunki trzeba spełnić
ZUS
Minister Agnieszka Majewska: W sprawie składki nie składam broni
ZUS
ZUS wydał decyzję w sprawie oskładkowania świadczeń urlopowych
ZUS
W tych sytuacjach nie zabiorą ci zasiłku chorobowego. Nowa propozycja rządu
ZUS
Miejsce zamieszkania w Chinach, a składki w Polsce
Reklama
Reklama