Choroba nie zawsze z uzupełnioną podstawą świadczenia

Jeśli niezdolność do pracy z powodu grypy przypada tylko w dni wolne od zadań, nie wpływa to na prawo do zasiłku chorobowego.

Publikacja: 10.07.2015 05:00

Choroba nie zawsze z uzupełnioną podstawą świadczenia

Foto: www.sxc.hu

Przyjmując wynagrodzenie do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku chorobowego, bywa, że pracownik uzyskał wynagrodzenie tylko za część miesiąca. Jeśli jego obniżenie wynika z zatrudnienia w trakcie miesiąca lub wskutek usprawiedliwionej nieobecności przez część miesiąca, zanim uwzględni się je z tego miesiąca w podstawie wymiaru zasiłku, trzeba je uzupełnić. Uzupełnienie oznacza ustalenie wynagrodzenia, jakie pracownik osiągnąłby, gdyby przepracował pełny miesiąc.

- Ustalamy podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego dla pracownika, który choruje od 25 czerwca 2015 r. Wątpliwości dotyczą przyjęcia do podstawy wymiaru wynagrodzenia za grudzień 2014 r. W tym miesiącu pracownik chorował od 25 do 28 grudnia 2014 r., choroba przypadała na dni wolne od pracy. Pracownik przepracował wszystkie obowiązujące go dni robocze i za ten miesiąc otrzymał pełne wynagrodzenie. W jaki sposób należy uzupełnić podstawę wymiaru zasiłku za grudzień 2014 r.? – pyta czytelnik.

Pozostało jeszcze 89% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
ZUS
Czym jest podróż służbowa? Resort wyjaśnia. To ważne w kontekście zwolnienia z ZUS
ZUS
Czy będzie obniżka składki zdrowotnej? Senat zdecydował
ZUS
Ważny obowiązek dla wielu firm. ZUS przypomina o nadchodzącym terminie
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
ZUS
Był ubezpieczony w KRUS, założył firmę. Czy ma prawo do ulgi w składkach?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne