Aktualizacja: 06.03.2015 07:30 Publikacja: 06.03.2015 06:10
Foto: www.sxc.hu
- Czy kobieta prowadząca własną firmę, która nie zadeklaruje w ciągu 14 dni od porodu, że wykorzysta całą pulę zasiłku macierzyńskiego wypłacaną za okres odpowiadający rocznemu urlopowi rodzicielskiemu, będzie mogła wymienić się w opiece z prawem do zasiłku macierzyńskiego z ojcem dziecka, który także prowadzi własną firmę?
I tak, i nie. Jeśli wniosek o wypłatę zasiłku macierzyńskiego nie wpłynie do ZUS zgodnie z zasadami określonymi w trybie art. 1791 k.p. (14 dni po porodzie), zasiłek macierzyński przysługujący za okres odpowiadający okresowi: dodatkowego urlopu macierzyńskiego i dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, należy się w wysokości 100 proc. podstawy wymiaru. Natomiast zasiłek macierzyński za okres odpowiadający okresowi urlopu rodzicielskiego przysługuje w wysokości 60 proc. podstawy wymiaru. W takim przypadku przepisy nie przewidują możliwości rezygnacji z zasiłku macierzyńskiego za dodatkowy okres albo za czas odpowiadający okresowi urlopu rodzicielskiego, o który wnioskowała ubezpieczona matka dziecka, bądź ich część. Matka nie musi jednak występować o pełny roczny okres pobierania zasiłku macierzyńskiego od razu. Zanim rodzice złożą wniosek, mogą między sobą ustalić, które z nich wystąpi z podaniem o zasiłek i za jaki okres. Mają więc szansę podzielić się uprawnieniami w dogodny dla siebie sposób. Wnioski o wypłatę zasiłku macierzyńskiego za poszczególne okresy (za odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego albo jego części, urlopu rodzicielskiego albo jego części) wolno składać sukcesywnie. Robi to ubezpieczona matka lub ubezpieczony ojciec dziecka, stosownie do ich wyboru.
Bycie wspólnikiem spółki jawnej, wobec której prowadzone jest postępowanie upadłościowe, pozostaje bez wpływu na obowiązek podlegania przez niego obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego – uznał prezes NFZ.
Wartość korzyści w postaci refundacji zakupu okularów korekcyjnych lub szkieł kontaktowych stosowanych przez pracownika przed monitorem nie wlicza się do podstawy wymiaru składek.
Firmy nie dostały na czas informacji o zwolnieniu ze składek na ubezpieczenia społeczne. I musiały je zapłacić. Teraz ZUS każe korygować deklaracje, a fiskus koszty. Jest z tym dużo kłopotów.
Składki przedsiębiorców powinny być powiązane z ich rzeczywistą sytuacją finansową tj. np. z dochodem firmy z poprzedniego rok. To jeden z pomysłów, aby zminimalizować ryzyko ubóstwa emerytalnego.
Propozycje zmian, które mają ułatwić działalność przedsiębiorców, nie obejmują na razie regulacji z zakresu ubezpieczeń społecznych.
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Przedsiębiorcy na skali oraz liniowym PIT, którzy mają małe dochody albo stratę, zapłacą niższą minimalną składkę zdrowotną, czyli 314,96 zł. Ale dopiero w rozliczeniu za luty. Minimalna składka zdrowotna za styczeń wynosi jeszcze 381,78 zł.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
O naruszeniu ochrony danych osobowych, które generuje ryzyko dla praw i wolności osób fizycznych, firma musi poinformować UODO. Co zmieniło się w wytycznych Urzędu?
Jeśli ZUS odmówił zasiłku z ubezpieczenia wypadkowego ze względu na błąd w zaświadczeniu, warto się odwołać do sądu.
Pobicie lub zdarzenie, do którego przyczynił się poszkodowany, może być uznane za wypadek w drodze do lub z pracy. W jakich jeszcze sytuacjach kadrowi popełnią błędy?
Brak podpisu na karcie szkolenia wstępnego nie musi oznaczać kłopotów dla pracodawcy. W razie kontroli może w inny sposób wykazać, że pracownicy zostali odpowiednio przeszkoleni.
Zadośćuczynienie wypłacone pracownikowi na podstawie ugody sądowej za wypadek przy pracy może być kosztem podatkowym pracodawcy.
Szef będzie musiał uzasadnić różnice w wysokości pensji, opierając się na obiektywnych i neutralnych pod kątem płci kryteriach. Obowiązek raportowania ma dotyczyć pracodawców zatrudniających co najmniej 100 pracowników.
Co dziś nowego w prawie i gospodarce? Co opublikowano w Dzienniku Ustaw, jakie akty prawne wchodzą w życie, jakie ważne interpretacje wydały sądy, co ogłosił GUS, a co zapowiedział rząd? Oto subiektywne kalendarium dla profesjonalistów.
Rozporządzenie o wynagrodzeniach nauczycieli w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli w 2025 r. zostało już opublikowane w Dzienniku Ustaw. W czwartek 20 marca wchodzi w życie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas