Wniosek o zasiłek macierzyński nawet z dnia na dzień

Czy kobieta prowadząca własną firmę, która nie zadeklaruje w ciągu 14 dni od porodu, że wykorzysta całą pulę zasiłku macierzyńskiego wypłacaną za okres odpowiadający rocznemu urlopowi rodzicielskiemu, będzie mogła wymienić się w opiece z prawem do zasiłku macierzyńskiego z ojcem dziecka, który także prowadzi własną firmę?

Aktualizacja: 06.03.2015 07:30 Publikacja: 06.03.2015 06:10

Wniosek o zasiłek macierzyński nawet z dnia na dzień

Foto: www.sxc.hu

- Czy kobieta prowadząca własną firmę, która nie zadeklaruje w ciągu 14 dni od porodu, że wykorzysta całą pulę zasiłku macierzyńskiego wypłacaną za okres odpowiadający rocznemu urlopowi rodzicielskiemu, będzie mogła wymienić się w opiece z prawem do zasiłku macierzyńskiego z ojcem dziecka, który także prowadzi własną firmę?

I tak, i nie. Jeśli wniosek o wypłatę zasiłku macierzyńskiego nie wpłynie do ZUS zgodnie z zasadami określonymi w trybie art. 1791 k.p. (14 dni po porodzie), zasiłek macierzyński przysługujący za okres odpowiadający okresowi: dodatkowego urlopu macierzyńskiego i dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, należy się w wysokości 100 proc. podstawy wymiaru. Natomiast zasiłek macierzyński za okres odpowiadający okresowi urlopu rodzicielskiego przysługuje w wysokości 60 proc. podstawy wymiaru. W takim przypadku przepisy nie przewidują możliwości rezygnacji z zasiłku macierzyńskiego za dodatkowy okres albo za czas odpowiadający okresowi urlopu rodzicielskiego, o który wnioskowała ubezpieczona matka dziecka, bądź ich część. Matka nie musi jednak występować o pełny roczny okres pobierania zasiłku macierzyńskiego od razu. Zanim rodzice złożą wniosek, mogą między sobą ustalić, które z nich wystąpi z podaniem o zasiłek i za jaki okres. Mają więc szansę podzielić się uprawnieniami w dogodny dla siebie sposób. Wnioski o wypłatę zasiłku macierzyńskiego za poszczególne okresy (za odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego albo jego części, urlopu rodzicielskiego albo jego części) wolno składać sukcesywnie. Robi to ubezpieczona matka lub ubezpieczony ojciec dziecka, stosownie do ich wyboru.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
ZUS
Nadchodzą zmiany w PUE ZUS. Pojawią się nowe funkcje
ZUS
„Zagrożenie dla istnienia firm". Rzecznik MŚP o decyzji Andrzeja Dudy
ZUS
Rząd ułatwia rozliczenia przy działalności nieewidencjonowanej. Czy zasadnie?
ZUS
Obniżki składki zdrowotnej na razie nie będzie. Niektóre firmy zapłacą więcej
ZUS
Andrzej Duda zdecydował. Nie będzie reformy składki zdrowotnej
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem