Wysokość zasiłku chorobowego a podwyższenie płacy minimalnej

Od 1 stycznia podstawa wymiaru zasiłku chorobowego z tytułu pracy w pełnym wymiarze czasu pracy nie może być niższa od 1510,07 zł, a dla pracownika w pierwszym roku pracy od 1208,06 zł.

Publikacja: 28.12.2014 10:00

Podniesienie płacy minimalnej ma wpływ na wysokość zasiłku chorobowego

Podniesienie płacy minimalnej ma wpływ na wysokość zasiłku chorobowego

Foto: Fotorzepa, Michał Walczak

Zachorowałam 12 grudnia. Lekarz twierdzi, że moja niezdolność do pracy potrwa co najmniej trzy miesiące. Czy podwyższenie minimalnego wynagrodzenia od 1 stycznia wpłynie na wysokość zasiłku od tej daty? – pyta czytelniczka.

Zasiłek chorobowy dla pracownika jest obliczany od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia wypłaconego mu za 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. W przypadku choroby w grudniu 2014 roku podstawę wymiaru zasiłku ustala się na podstawie wynagrodzenia wypłaconego za okres od grudnia 2013 roku do listopada 2014 roku. Jeżeli natomiast niezdolność do pracy powstanie przed upływem 12 miesięcy kalendarzowych zatrudnienia, podstawę wymiaru zasiłku oblicza się z wynagrodzenia za pełne miesiące kalendarzowe tego zatrudnienia. Gdyby pracownik był zatrudniony od 1 kwietnia 2014 roku, a zachorował w grudniu tego roku, to podstawę zasiłku stanowiłoby średnie wynagrodzenie wypłacone za okres od kwietnia do listopada 2014 r.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
ZUS
Karty lunchowe bez ZUS? Jakie warunki trzeba spełnić
ZUS
Minister Agnieszka Majewska: W sprawie składki nie składam broni
ZUS
ZUS wydał decyzję w sprawie oskładkowania świadczeń urlopowych
ZUS
W tych sytuacjach nie zabiorą ci zasiłku chorobowego. Nowa propozycja rządu
ZUS
Miejsce zamieszkania w Chinach, a składki w Polsce
Reklama
Reklama