Potwierdził to lubelski oddział ZUS w decyzji 1530 z 2 grudnia 2013 r. (WPI/200000/?451/1530/2013).
Wnioskodawca (klub sportowy będący spółką akcyjną) zwrócił się do ZUS o pisemną interpretację. W związku ?z prowadzoną działalnością zawiera m.in. umowy o pracę oraz cywilnoprawne ?z zawodnikami i trenerami w formie kontraktów o profesjonalne uprawianie piłki nożnej zgodnie z właściwym prawem związkowym PZPN. Wnioskodawca jest płatnikiem składek społecznych. Na mocy zawieranych umów o pracę oraz cywilnoprawnych trenerzy i zawodnicy mają zagwarantowane wynagrodzenie podstawowe (w stałej wysokości niezależnie od osiąganych wyników sportowych). Dodatkowo zawodnikom przysługuje premia w formie tzw. wejściówek (biletów na mecze). Ich wypłata i wysokość zależą od wyniku spotkania (premię wypłaca się tylko w razie zwycięstwa lub remisu) oraz liczby minut rozegranych przez zawodnika (wysokość jest proporcjonalna do liczby rozegranych minut w spotkaniu). Wnioskodawca spytał więc ZUS, czy premie – wejściówki przewidziane w umowach, uzależnione od wyniku meczu ?i liczby minut rozegranych przez piłkarza, stanowią podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Uważał, że jako płatnik nie musi odprowadzać składek emerytalnych i rentowej od tego przychodu. Spełnia bowiem przesłanki uprawniające go do skorzystania ze zwolnienia. ?W jego ocenie może stosować § 2 ust. 1 ?pkt 28 rozporządzenia ministra pracy ?i polityki socjalnej z 18 grudnia 1998 r. ?w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU nr 161, poz. 1106). Zgodnie z nim podstawy wymiaru składek nie stanowią nagrody za wyniki sportowe, wypłacane przez kluby sportowe i polskie związki sportowe, oraz za wybitne osiągnięcia w pracy zawodowej w dziedzinie kultury fizycznej, wypłacane ze środków budżetowych. Stąd premie w formie wejściówek (zależnie od wyniku i aktywności zawodnika w meczu) nie stanowią podstawy wymiaru składek społecznych. Organ rentowy nie podzielił jednak stanowiska klubu.
dr Marcin ?Wojewódka, radca prawny ?w Kancelarii Prawa Pracy Wojewódka i Wspólnicy sp.k.
Podstawą wymiaru składek na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne są wszystkie przychody, jakie pracownik otrzymuje ze stosunku pracy. Chyba że zachodzi przypadek, gdy jakieś świadczenie (np. nagroda jubileuszowa) jest z mocy przepisów zwolnione z podstawy wymiaru danin do ZUS.
Co do zasady za takie przychody uznaje się wszelkie wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty bez względu ?na źródło finansowania tych wypłat ?i świadczeń. W szczególności są to: wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różne dodatki, nagrody, ekwiwalenty ?za niewykorzystany urlop i wszelkie ?inne kwoty niezależnie od tego, ?czy ich wartość została z góry ustalona, ?a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak i wartość innych nieodpłatnych świadczeń ?lub świadczeń częściowo odpłatnych. ?Jest to więc stosunkowo szeroki zakres, ?od którego istnieją wyjątki. ?Są nimi określone świadczenia, ?w stosunku do których prawodawca postanowił, że nie ma obowiązku naliczania ?i opłacania składek. Rozporządzenie zawierające te wyjątki określa zamknięty katalog zwolnionych świadczeń i nie należy go interpretować rozszerzająco. Zgodnie ?z nim z podstawy wymiaru składek wyłączono nagrody za wyniki sportowe wypłacane przez kluby sportowe i polskie związki sportowe oraz za wybitne osiągnięcia sportowe lub wybitne osiągnięcia w pracy zawodowej w dziedzinie kultury fizycznej, ?ale tylko te wypłacane ze środków budżetowych.
Należy zatem zgodzić się ze stanowiskiem ZUS. Z literalnego brzmienia przepisów ?nie wynika, aby takie świadczenie ?jak wejściówki na mecze korzystały ze zwolnienia, jakim cieszą się nagrody ?za wyniki sportowe wypłacane przez ?kluby sportowe i polskie związki ?sportowe.
Mamy tu kolejny w polskim prawie przypadek rozróżnienia między premią a nagrodą. ?Ta druga ma charakter uznaniowy, gdzie przyznający nie jest związany żadnymi kryteriami, których spełnienie przez pracownika uprawnia go do otrzymania świadczenia. Natomiast przy premii ?– tak jak w tej sprawie – zawodnicy mają zagwarantowane świadczenie, właśnie ?w postaci wejściówek uzależnione od ziszczenia się dwóch obiektywnych warunków. Chodzi o wynik meczu i liczbę minut rozegranych w jego trakcie przez zawodnika. Ich spełnienie spowoduje, że zawodnik otrzyma świadczenie/premię. Nie ma więc możliwości wyłączenia z podstawy składek premii, które są dodatkowym elementem wynagrodzenia uzupełniającym to zasadnicze i stanowią podstawę wymiaru składek. Dlatego wypłacane zawodnikom premie w formie wejściówek stanowią podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. W tej sprawie świadczenie przewidziane w umowach o pracę ?z zawodnikami nie jest nagrodą. Jest premią ?i nie może korzystać z wyłączenia ?z podstawy składek ZUS.