Rz: Do 28 lutego br. płatnicy muszą przygotować roczną informację za 2013 r. ?W ubiegłym roku robili to po raz pierwszy. Wówczas w programie „Płatnik" nie była dostępna funkcjonalność, która umożliwiałaby wygenerowanie zbiorczego formularza tej informacji ?w formie jednego dokumentu ?z podziałem na poszczególne miesiące. Czy w tym roku płatnicy będą musieli ponownie zmierzyć się z tym problemem?
Jacek Dziekan:
W programie Płatnik 9.01.001A można utworzyć Informację miesięczną dla osoby ubezpieczonej na podstawie dokumentów rozliczeniowych wysłanych do ZUS. Wersja ta nie pozwala jednak jeszcze na utworzenie Informacji rocznej.
Czy to prawda, że tak naprawdę Informacje miesięczne w wersji 9.01.001A można utworzyć dopiero za styczeń 2014 r., bo wcześniejsze dane nie są zaciągane ?z ZUS? Czy zatem płatnik nie może wydrukować ?12 informacji miesięcznych ?za 2013 r.?
Ta wersja pozwala utworzyć Informację miesięczną dla ubezpieczonego bez konieczności zaciągania danych z ZUS. Możliwe jest zatem wydrukowanie ?12 osobnych takich dokumentów wygenerowanych na podstawie danych przechowywanych w kartotekach płatników składek.
Czy przed końcem lutego ZUS przygotuje stosowną nakładkę umożliwiającą sporządzenie takiego rocznego zestawienia? Czy możemy spodziewać się wersji 9.01.001B?
Po 17 lutego 2014 r. planowane jest udostępnienie do pobrania przez klientów Zakładu nakładki do programu Płatnik, umożliwiającej utworzenie Informacji rocznej dla ubezpieczonego.
Kiedy możemy się spodziewać wdrożenia II etapu funkcjonalności w nowym Płatniku?
Wdrożenie funkcjonalności II etapu planujemy po zakończeniu uzgadniania baz danych przez płatników składek tak, aby były one zgodne z danymi zewidencjonowanymi w ZUS.
ZUS uruchomił dla klientów dodatkowy numer kontaktu telefonicznego w sprawach dotyczących programu Płatnik. Dzwoniąc na infolinię, przedsiębiorca nie dowie się jednak, jak ma wybrnąć z tej patowej sytuacji. Jakie rozwiązanie rekomenduje ZUS przy sporządzeniu informacji rocznej?
Na ten moment, czyli przed ukazaniem się nakładki do programu Płatnik, przedsiębiorcy mogą założyć profil ?na PUE i tam sporządzić Informację roczną. W alternatywie pozostaje skorzystanie ?z wydruku z programu kadrowo-płacowego.
Czy każdy może pracować ?w aplikacji e-Płatnik? Jakie trzeba spełnić wymogi?
Aplikacja e-Płatnik jest dostępna na profilu płatnika składek w portalu PUE, dla płatników składek rozliczających do 100 ubezpieczonych. Warunkiem jest rejestracja i zaufanie profilu PUE (Platforma Usług Elektronicznych) – dla osób fizycznych będących płatnikami składek, lub udzielenie pełnomocnictwa osobie fizycznej, która będzie miała dostęp do profilu płatnika.
Czy w e-Płatniku już teraz dostępne są wszystkie funkcjonalności, jakie mają być wprowadzone na II etapie?
Aplikacja e-Płatnik działa na innych zasadach niż program Płatnik. Operuje na danych zapisanych w ZUS. Nie ma więc konieczności pobierania danych z ZUS. Można w niej utworzyć zarówno Informację miesięczną, jak i Informację roczną.
—rozmawiała Anna Abramowska