Żona naszego pracownika poinformowała nas, że jej mąż miał wypadek samochodowy wracając z podróży służbowej i od 28 sierpnia przebywa w szpitalu. Jak wykazać taką informację w dokumentach rozliczeniowych składanych do ZUS-u?

Wynagrodzenie chorobowe zostanie pracownikowi wypłacone dopiero we wrześniu po dostarczeniu zwolnienia lekarskiego.

Czy okres od 28 do 31 sierpnia należy wykazać w raporcie za sierpień jako okres przerwy z kodem 151? -

pyta czytelnik

Za czas niezdolności pracownika do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną trwającej łącznie do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego, a w przypadku pracownika, który ukończył 50 rok życia – trwającej łącznie do 14 dni w ciągu roku kalendarzowego – pracownik zachowuje prawo do 80% wynagrodzenia, chyba że obowiązujące u danego pracodawcy przepisy prawa pracy przewidują wyższe wynagrodzenie z tego tytułu.

Reklama
Reklama

Za czas niezdolności do pracy trwającej dłużej niż odpowiednio 33 dni lub 14 dni w ciągu roku kalendarzowego pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy. Zasiłek finansowany jest ze środków FUS.

Generalnie, miesięczny zasiłek chorobowy wynosi 80% podstawy wymiaru zasiłku. Jedynie za okres pobytu w szpitalu pracownik otrzyma zasiłek w wysokości 70% podstawy wymiaru.

Zasiłek chorobowy wynosi 100% podstawy, jeżeli niezdolność do pracy lub niemożność wykonywania pracy:

Okres choroby pracownika pracodawca odpowiednio wykazuje w dokumentach rozliczeniowych przekazywanych do ZUS-u.

Wynagrodzenie chorobowe wypłaca każdy z pracodawców, natomiast zasiłki tylko płatnicy uprawnieni do ich wypłaty. A uprawnionym do wypłaty zasiłków jest ten  pracodawca, który na dzień 30 listopada poprzedniego roku kalendarzowego (a w stosunku do płatników składek, którzy na ten dzień nie zgłaszali nikogo do ubezpieczenia chorobowego – według stanu na pierwszy miesiąc, w którym dokonali takiego zgłoszenia), zgłaszał do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych. Jeżeli te warunki nie są spełnione zasiłki wypłaca ZUS.

Oczywiście pracodawca, który wypłaca zasiłki wlicza je w ciężar składek czyli potrąca z kwoty, jaką powinien wpłacić w danym miesiącu do ZUS-u.

Zarówno okres pobierania wynagrodzenia za okres choroby jak i pobierania zasiłku chorobowego są okresami przerwy w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu stosunku pracy.

Informację o tych przerwach pracodawca przekazuje w składanym za pracownika imiennym raporcie miesięcznym ZUS RSA, z odpowiednim kodem świadczenia/przerwy i tak:

Raporty te należy złożyć za miesiąc, w którym pracodawca wypłacił wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek.

Jeżeli więc w sierpniu wynagrodzenie chorobowe nie zostało wypłacone to za ten miesiąc, płatnik nie składa raportu ZUS RSA. Wynagrodzenie za ten miesiąc zostanie wykazane w raporcie ZUS RSA składanym za kolejny miesiąc - czyli wrzesień. W raporcie tym płatnik wykazuje:

Jeżeli płatnik nie jest uprawniony do wypłaty zasiłków, to w raporcie ZUS RSA za sierpień powinien wykazać okres niezdolności do pracy 28.08–31.08 i kod świadczenia/przerwy 313 (zasiłek chorobowy).

Podstawa prawna:

- rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 23.10.2009 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących, zgłoszeń danych pracy w szczególnym charakterze oraz innych dokumentów (Dz.U. Nr 186, poz. 1444).