- Pracownik zatrudniony w równoważnym systemie czasu pracy dostarczył zwolnienie lekarskie tylko na dni wolne od pracy. Normę miesięczną jednak wypracował. Jakie składniki wynagrodzenia i w jakiej wysokości powinnam mu wypłacić? Czy całe wynagrodzenie za pracę bez pomniejszania o 1/30 za każdy dzień nieobecności i dodatkowo wynagrodzenie chorobowe za te kilka dni choroby przypadające na dni wolne?
Gdy pracownik część miesiąca choruje i otrzymuje za czas niezdolności do pracy wynagrodzenie chorobowe, jego wynagrodzenie, ustalone w stałej stawce miesięcznej, jakie powinien otrzymać za przepracowaną część miesiąca, obliczamy w ten sposób:
- miesięczną stawkę wynagrodzenia dzielimy przez 30,
- otrzymaną kwotę mnożymy przez liczbę dni wskazanych w zaświadczeniu lekarskim,
- wynik odejmujemy od wynagrodzenia przysługującego za cały miesiąc.
U czytelniczki z pytania mamy jednak do czynienia z przypadkiem, gdy pracownik przebywał na zwolnieniu lekarskim, lecz jednocześnie wypracował normę miesięczną. Nie możemy zatem zastosować opisanej metody zmniejszania miesięcznego wynagrodzenia. W myśl bowiem art. 80 kodeksu pracy, pracownikowi należy się wynagrodzenie za wykonaną pracę. Powinien otrzymać je w pełnej wysokości.
Wynagrodzenie chorobowe oblicza się według zasad, które obowiązują przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego i wypłaca za każdy dzień niezdolności do pracy, nie wyłączając dni wolnych od pracy.
Jeśli więc pracownik przedłożył pracodawcy zwolnienie lekarskie na dni, które były dla niego dniami harmonogramowo wolnymi od pracy, to nabył prawo do wynagrodzenia chorobowego za każdy dzień objęty zwolnieniem lekarskim. Nie ma tutaj znaczenia fakt, że okres zwolnienia lekarskiego przypada na dni wolne od pracy.
- Marta Waliszewska koordynatorka zespołu w Dziale Administracji Kadrowo-Płacowej Business Support Solutions SA
Zobacz serwis:
Zasiłek i wynagrodzenie chorobowe » Zasiłek i wynagrodzenie chorobowe pracownika