W rezultacie ZUS wstrzymał wypłatę zasiłku chorobowego 1197 osobom. A czy ze strony pracodawcy też grożą jakieś sankcje, np. rozwiązanie umowy?
Jeżeli pracownik w okresie zatrudnienia, przebywając na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza długotrwałym, prowadzi swoją działalność gospodarczą, np. jako kreślarz przygotowuje rysunki techniczne, jest to nadużyciem z jego strony. I to zarówno wobec firmy, jak i systemu ubezpieczenia społecznego.
Co do zasady bowiem zwolnienie lekarskie należy wykorzystywać zgodnie z przeznaczeniem, to jest w celu podreperowania stanu zdrowia. Prowadzenie zaś dodatkowej działalności zarobkowej z pewnością temu nie służy. Co więcej, taka aktywność stawia pod znakiem zapytania zasadność przebywania tej osoby na zwolnieniu. Można argumentować, iż nie jest to działanie na szkodę pracodawcy ani zakładu ubezpieczeń społecznych, ale ma na celu jedynie wyłudzenie świadczeń (wynagrodzenia chorobowego czy zasiłku chorobowego).
Nie ulega więc wątpliwości, iż w takiej sytuacji firma ma prawo do rozstania się z takim pracownikiem, które w skrajnych wypadkach może nawet przybrać formę rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika, czy tzw. dyscyplinarki. Będzie to zasadne szczególnie wówczas, gdy pracownik długoterminowo celowo uchyla się od świadczenia pracy, świadomie prowadząc przy tym działalność zarobkową.
[i]Autor jest radcą prawnym w Wojewódka i Wspólnicy Kancelaria Prawa Pracy[/i]