[b]10 lipca zatrudniliśmy na podstawie umowy na czas wykonywania określonej pracy pracownika, który ma ukończone 35 lat. Wcześniej pracował na umowę o pracę na czas określony od 11 czerwca do 30 czerwca w innym zakładzie pracy. Przed tym okresem zatrudnienia nigdzie nie był zatrudniony.
Pracownik zachorował 15 lipca. Czy nabędzie prawo do wynagrodzenia chorobowego? Czy powinniśmy do okresu ubezpieczenia wliczyć wcześniejszą umowę na czas określony?[/b]
Prawo do wynagrodzenia za czas choroby pracownik nabędzie po upływie 30 dni ubezpieczenia. Do okresu wyczekiwania należy wliczyć okres poprzedniego zatrudnienia i obecnie trwającej umowy o pracę, gdyż przerwa między kolejnymi ubezpieczeniami nie przekroczyła 30 dni.
Ponieważ jest to pierwsza choroba w roku kalendarzowym, pracownik od 20 maja nabędzie prawo do wynagrodzenia za czas choroby, tj. po upływie 30 dni podlegania ubezpieczeniu chorobowemu.
Do okresu 33 dni niezdolności do pracy nie wlicza się okresu niezdolności od 15 do 19 lipca 2010 r., tj. okresu przypadającego na okres wyczekiwania. Pracownik, który zachoruje przed upływem 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, tj. przed upływem okresu wyczekiwania, uzyskuje prawo do świadczeń z ubezpieczenia chorobowego od następnego dnia po upływie tego okresu.
Oznacza to, że do nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego wlicza się również okres wyczekiwania, w którym składki na ubezpieczenie chorobowe nie są opłacane. Okres niezdolności do pracy z powodu choroby, za który ubezpieczony nie otrzymał zasiłku chorobowego lub wynagrodzenia określonego w art. 92 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=76037]kodeksu pracy[/link] z powodu nieposiadania wymaganego okresu wyczekiwania, jest traktowany na równi z okresem ubezpieczenia chorobowego przy ustalaniu prawa do zasiłku chorobowego (wynagrodzenia chorobowego) za kolejny okres niezdolności do pracy.
W niektórych przypadkach prawo do zasiłku chorobowego przysługuje bez okresu wyczekiwania, od pierwszego dnia podlegania ubezpieczeniu chorobowemu. Dotyczy to osób podlegających temu ubezpieczeniu obowiązkowo, które mają wcześniejszy co najmniej dziesięcioletni okres obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego.
Nie musi to być okres nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego. Do okresu dziesięciu lat ubezpieczenia wlicza się poprzednie okresy bez względu na długość przerw między nimi. Do dziesięcioletniego okresu ubezpieczenia zalicza się także okresy obowiązkowego ubezpieczenia społecznego przed 1 stycznia 1999 r., które uprawniały do świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, np. z tytułu wykonywania działalności gospodarczej, wykonywania umowy-zlecenia.
Do okresu wyczekiwania nie zalicza się także okresu pobierania zasiłku chorobowego, zasiłku macierzyńskiego lub świadczenia rehabilitacyjnego przysługującego za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia, a także okresu pozostawania bezrobotnym.
Zasiłek chorobowy przysługuje bez okresu wyczekiwania również absolwentom szkół lub szkół wyższych, którzy zostali objęci ubezpieczeniem chorobowym lub przystąpili do tego ubezpieczenia w ciągu 90 dni od dnia ukończenia szkoły lub uzyskania dyplomu ukończenia studiów wyższych.
W innym przypadku nabycie prawa do zasiłku chorobowego jest uzależnione od posiadania przez ubezpieczonego, dla którego ubezpieczenie ma charakter obowiązkowy, 30-dniowego okresu nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego. Może to być zarówno umowa o pracę na okres próbny, na czas określony i na czas wykonywania określonej pracy, jak i umowa o pracę na czas nieokreślony.
Brak wymaganego stażu ubezpieczenia sprawia, że pracownik mimo zwolnienia lekarskiego nie nabywa prawa do wynagrodzenia chorobowego ani do zasiłku chorobowego.
Do okresu ubezpieczenia, od którego uzależnione jest prawo do zasiłku chorobowego, zalicza się poprzednie okresy podlegania ubezpieczeniu chorobowemu, zarówno obowiązkowo, jak i dobrowolnie, w tym również okres ubezpieczenia społecznego rolników. Warunkiem jest, by przerwa w ubezpieczeniu nie przekroczyła 30 dni lub była spowodowana urlopem wychowawczym bądź urlopem bezpłatnym.
[i]Podstawa prawna:
—art. 4 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=166F372BAB01911481AC6F9893DD2A97?id=352798]ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn. DzU 2010 r. nr 77 poz. 512)[/link][/i]