[b]Od stycznia prowadzę działalność gospodarczą i opłacam składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Mam dwóch pracowników, a w czerwcu na umowę-zlecenie zatrudniłem brata. Z tego tytułu zgłosiłem go obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego. Czy powinienem opłacać za niego składki na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych?[/b]
Obowiązkowe składki na FGŚP opłacają płatnicy, którzy są przedsiębiorcami w rozumieniu [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=DFDE7B9B52E727860DF4DDFC44A8C0A6?id=183265]ustawy z 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (DzU nr 158, poz. 1121 ze zm.)[/link].
Przedsiębiorcą w rozumieniu tej ustawy jest m.in. osoba prowadząca działalność gospodarczą. Z kolei zgodnie z art. 10 ustawy pracownikiem, za którego składka na FGŚP powinna być opłacana, jest osoba fizyczna, która pozostaje z pracodawcą w stosunku pracy lub jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę nakładczą albo wykonuje pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy-zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, jeżeli z tego tytułu podlega obowiązkowi ubezpieczeń emerytalnego i rentowych.
Jednak grupą osób, za którą składka nie jest opłacana, są osoby bliskie pracodawcy. Składka na ten fundusz nie jest opłacana za małżonka pracodawcy, jego dzieci własne, dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobione, rodziców, macochę i ojczyma oraz osoby przysposabiające, a także rodzeństwo, wnuki, dziadków, zięciów i synowe, bratowe, szwagierki i szwagrów oraz osoby wykonujące pracę zarobkową w gospodarstwie domowym.
Wobec tego [b]prowadzący działalność, który zatrudnia na podstawie umowy-zlecenia swojego brata, nie powinien opłacać za niego składek na FGŚP.[/b]