[b]Sąsiadująca z nami firma miała ostatnio kontrolę Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W jej wyniku ustalono m.in., że nie prowadzi dokumentacji związanej z obliczaniem składek oraz z wypłatą świadczeń z ubezpieczeń społecznych. Co grozi za takie przewinienie? Jakie inne wykroczenia może jeszcze popełnić płatnik składek?[/b]
Karze grzywny do 5 tys. zł podlega ten, kto jako płatnik składek albo osoba obowiązana do działania w imieniu płatnika nie prowadzi dokumentacji związanej z obliczaniem składek oraz z wypłatą świadczeń z ubezpieczeń społecznych. Tak stanowi art. 98 ust. 1 pkt 5 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.
Taka sama kara grozi w razie niedopełniania obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne w przewidzianym przepisami terminie oraz za niezgłaszanie wymaganych ustawą danych lub zgłaszanie nieprawdziwych danych albo udzielanie w tych sprawach nieprawdziwych wyjaśnień lub odmowę ich udzielenia.
Wykroczeniem, za które grozi 5 tys. grzywny, jest również udaremnianie lub utrudnianie przeprowadzenia kontroli oraz niedopełnianie obowiązku wypłacania świadczeń z ubezpieczeń społecznych i zasiłków finansowanych z budżetu państwa albo wypłacanie ich nienależnie.
Ta sama sankcja może zostać wymierzona, gdy płatnik nie dopełnia obowiązku przesyłania deklaracji rozliczeniowych oraz imiennych raportów miesięcznych w przewidzianym terminie. Podobnie jest, gdy nie stwierdza on nieprawidłowości w imiennym raporcie miesięcznym w terminie określonym w art. 41 ust. 7 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.
Zgodnie z tym przepisem płatnik składek jest zobowiązany dokonać sprawdzenia prawidłowości danych przekazanych do Zakładu w imiennym raporcie miesięcznym dotyczącym danego roku kalendarzowego nie później niż do 30 kwietnia następnego roku kalendarzowego.
Do 5 tys. grzywny może zapłacić także ten, kto nie dopełnia obowiązku przekazywania dokumentów związanych z ubezpieczeniami społecznymi i ubezpieczeniem zdrowotnym w formie określonej w art. 47a ust. 1 i 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.
Natomiast aby doszło do wykroczenia, wystarczy, żeby sprawca wypełnił znamiona chociażby jednego z wymienionych sposobów zachowania się.
[i]Podstawa prawna:
– art. 98 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=333804]ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm.)[/link][/i]