[b]Tak.[/b] Jeśli bowiem świadczenie urlopowe ze środków własnych wypłaca pracodawca zatrudniający 20 i więcej pracowników, to będzie ono oskładkowane.
Trzeba też będzie od niego zapłacić [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=80474]podatek dochodowy[/link].
Podstawy wymiaru składek nie stanowią przychody określone w rozporządzeniu ministra pracy i polityki socjalnej w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.
Zgodnie z nim do takich należą m.in. świadczenia urlopowe wypłacane na podstawie art. 3 ust. 4 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Oznacza to, że z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne wyłączone są tylko te świadczenia urlopowe, które są wypłacane przez pracodawców niezobowiązanych do utworzenia funduszu.
Dotyczy to zatem tych firm, które nie mają zatrudnienia na poziomie niższym niż 20 pełnych etatów. Przy czym, aby nie trzeba było odprowadzać składek ubezpieczeniowych, wysokość świadczenia urlopowego nie może przekroczyć wysokości odpisu podstawowego odpowiedniego do rodzaju zatrudnienia pracownika.
Takie świadczenie urlopowe nie podlega składce na ubezpieczenie społeczne pracowników także na podstawie art. 3 ust. 6 ustawy.
Natomiast pracodawca zatrudniający minimum 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, który zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy rezygnuje z tworzenia funduszu i wypłaca świadczenie urlopowe, powinien potraktować je jako normalny składnik wynagrodzenia.
Powinien zatem obliczyć i odprowadzić składki na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne i zaliczkę na podatek dochodowy.
[i][b]Podstawa prawna:[/b]
– art. 3 ust. 1 i ust. 6 i art. 4 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=74017]ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (tekst jedn. DzU z 1996 r. nr 70, poz. 335 ze zm.).[/link][/i]