To oznacza, że nadal nie wiadomo, czy dla Polaka oddelegowanego do pracy za granicę koszt najmu mieszkania, pokrywany przez zagraniczną firmę, która nie jest jego pracodawcą jest przychodem ze stosunku pracy.

Jak informuje ZUS, decyzja w tym zakresie należy do właściwego dla podatnika organu podatkowego. Zatem jeśli uzna, że to przychód, wtedy będzie podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.

[srodtytul]Świadczenie w naturze[/srodtytul]

W DF z 8 maja br. („[link=http://www.rp.pl/artykul/301796.htm]Za noclegi płaci Niemiec, a rozlicza Polak[/link]”) pisaliśmy, że zwykle pracownicy oddelegowani korzystają z zakwaterowania zbiorowego za granicą. Jest to świadczenie w naturze, które podlega ozusowaniu.

Jego wartość obliczamy według § 3 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=61FDD30F0D0A51E8D2F7E7A1A12D7769?id=77617]rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU nr 161, poz. 1106 ze zm.[/link]). Zatem ustalmy ją:

- w wysokości ekwiwalentu pieniężnego określonego w przepisach o wynagradzaniu,

- a w razie braku takich przepisów – w wysokości czynszów za udostępniane lokale (w danej dzielnicy lub gminie) albo kwot wynikających z rachunków wystawionych przez hotel.

Przy podziale kosztów zakwaterowania zbiorowego kwotę wynikającą z faktury za lokal należy podzielić przez liczbę pracowników i uzyskaną kwotę wliczyć do podstawy wymiaru składek każdego pracownika z osobna.

Zastanawialiśmy się, [b]jak postępować w sytuacji, gdy stroną umowy najmu lokalu nie jest polski przedsiębiorca ani jego zagraniczny oddział, ale kontrahent zagraniczny. Czy ponoszone przez niego koszty są przychodami polskiego pracownika ze stosunku pracy i dlaczego polski przedsiębiorca oraz jego pracownik muszą ponosić dodatkowo koszty oskładkowania tego świadczenia w takich przypadkach?[/b]

[srodtytul]Są wątpliwości[/srodtytul]

Z tymi pytaniami zwróciliśmy się do ZUS. Ten stwierdził, że nie jest adresatem pierwszego z nich, czyli tego najważniejszego. Tak więc sprawa wciąż nie jest rozstrzygnięta. Dlatego DF „Rachunkowość i podatki” przyjrzy się sprawie, by ją wyjaśnić pod względem podatkowym, co pozwoli wyjaśnić kwestię składek.

[b][link=http://www.rp.pl/artykul/55821,350022_Stanowisko_ZUS_z_10_sierpnia_2009_r__w_sprawie_wliczania_kosztow_lokalu_mieszkalnego_pokrytych_przez_zagranicznego_kontrahenta_do_podstawy_wymiaru_skladek_na_ubezpieczenia_spoleczne.html] Zobacz stanowisko ZUS z 10 sierpnia 2009 r. w sprawie wliczania kosztów lokalu mieszkalnego pokrytych przez zagranicznego kontrahenta do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne [/link][/b]