Zezwala na to [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=006CB8597D1E28F7052C7FB6EF44CC25?id=133093]kodeks postępowania administracyjnego[/link].
W artykule [link=http://www.rp.pl/artykul/56245,331533_Zalegle_skladki_ZUS_w_masie_spadkowej.html]"Zaległe składki ZUS w masie spadkowej"[/link] odpowiadaliśmy na pytanie czytelniczki, której ojciec, wykonawca zlecenia prowadzący działalność gospodarczą, zmarł w trakcie toczącej się sprawy z ZUS o objęcie go ubezpieczeniami społecznymi z umowy-zlecenia. ZUS złożył wówczas apelację od niekorzystnego dla siebie wyroku, a ubezpieczony – o oddalenie apelacji.
Po jego śmierci, po przyjęciu przez rodzinę spadku, ZUS wydał kolejną decyzję, w której wzywał spadkobierców do spłaty należności z racji nieopłaconych składek przez zmarłego. Podawaliśmy wtedy, że spadkobiercy ponoszą odpowiedzialność za zobowiązania spadkodawcy, ale nie mogą uczestniczyć w postępowaniach, z których zobowiązania te wynikają. Podpowiadaliśmy, że jedyną linią ich obrony w takich sytuacjach jest podnoszenie zarzutów co do istnienia obowiązku spadkodawcy w odwołaniu od decyzji o przeniesieniu odpowiedzialności na spadkobierców.
Tymczasem [b]ZUS wyjaśnia, że w sprawach uregulowanych ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych trzeba stosować kodeks postępowania administracyjnego.[/b] I zgodnie z nim w sprawach dotyczących praw zbywalnych lub dziedzicznych w razie zbycia prawa lub śmierci strony w toku postępowania na miejsce dotychczasowej strony wstępują jej następcy prawni.
[b]To oznacza, że w toczącym się postępowaniu między ZUS a zmarłym płatnikiem składek mogą wystąpić jego spadkobiercy. Gdy nie ma możliwości wezwania spadkobierców do udziału w procesie lub za strony nie działają osoby sprawujące zarząd majątkiem masy spadkowej czy kurator wyznaczony przez sąd na wniosek organu administracji publicznej, postępowanie zostaje zawieszone.[/b]
[b][link=http://www.rp.pl/artykul/347929.html%5Dhttp://www.rp.pl/artykul/347929.html]Zobacz stanowisko ZUS[/link][/b]