Osoby zwykle wykonujące w Polsce działalność na własny rachunek (rolniczą lub pozarolniczą) za okres pracy sezonowej w innych państwach należących do Unii Europejskiej podlegają polskim przepisom dotyczącym zabezpieczenia społecznego. Przy czym pracą sezonową jest praca zależna od następstw pór roku i powtarzająca się automatycznie każdego roku. Osoby te podczas wykonywania pracy sezonowej podlegają polskim przepisom ubezpieczeniowym, jeżeli przed jej podjęciem podlegały z mocy ustawy (czyli obowiązkowo) w Polsce ubezpieczeniu społecznemu rolników. Polskie przepisy przewidują jednakże, że nie podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników osoba będąca rolnikiem (małżonkiem rolnika oraz domownik), jeżeli:

- podlega innemu ubezpieczeniu społecznemu lub

- ma ustalone prawo do emerytury lub renty albo

- ma ustalone prawo do świadczeń z ubezpieczeń społecznych.

Tak stanowi art. 16 ust. 3 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=4CB968EBD4B7602A68C2C8F8F5A8839B?id=263365]ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (DzU z 2008 r. nr 50, poz. 291 ze zm.)[/link].

Podjęcie zatrudnienia powoduje powstanie obowiązku ubezpieczeń społecznych na podstawie [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=4675775BA7A6CD0CCB16C200DFDF6DA9?id=184677]ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.)[/link]. W związku z tym od dnia podjęcia pracy sezonowej w Niemczech czytelnik przestanie podlegać ubezpieczeniu w KRUS, będzie natomiast podlegać ubezpieczeniom społecznym w ZUS. Potwierdzeniem tego jest poświadczony przez ZUS formularz E 101. Formularz ten poświadczy jednostka terenowa ZUS właściwa ze względu na miejsce zamieszkania czytelnika. Występując o to, powinien przedstawić:

- umowę o pracę z niemieckim pracodawcą (ewentualnie oświadczenie, w którym powinny być podane nazwa i adres zagranicznego pracodawcy oraz przewidywany okres pracy za granicą) oraz

- zaświadczenie wydane przez jednostkę terenową KRUS właściwą ze względu na miejsce położenia gospodarstwa, z którego będzie wynikać, że do dnia rozpoczęcia pracy sezonowej czytelnik podlegał ubezpieczeniu społecznemu jako rolnik.

Poświadczony przez ZUS formularz E 101 zwalnia z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne w Niemczech. Natomiast składki od wynagrodzenia, które czytelnik uzyska w Niemczech, powinny zostać opłacone do ubezpieczeń społecznych w Polsce, według zasad zawartych w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych.