[b]Pracownica jest w ciąży. Wyczerpała pełny 182-dniowy okres zasiłkowy 29 grudnia 2008 r. Z opóźnieniem złożyła wniosek o świadczenie rehabilitacyjne, co spowoduje zapewne przedłużenie procedury jego przyznania. Wiem, że zmienione od 1 stycznia br. przepisy przyznają takim kobietom prawo do pobierania zasiłku chorobowego przez 270 dni. Czy pracownica skorzysta z nich?[/b]

[b]Nie[/b] Od 1 stycznia 2009 r. wszystkie ubezpieczone (a nie tylko zatrudnione na umowach o pracę) w ciąży przebywają na zasiłku chorobowym przez 270 dni, a nie przez 182 dni jak dotychczas. W ten sposób nie muszą starać się o świadczenia rehabilitacyjne tuż przed porodem. Wynika tak ze zmienionego od tej daty art. 8 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=176768]ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa[/link].

[b]Prawo do dłuższego czasu pobierania tego świadczenia przysługuje tym z nich, którym 182-okres zasiłkowy upłynął 31 grudnia 2008 r. lub później.[/b] Wyjątkowo należy się im jednak krótszy okres zasiłkowy, jeśli przed 1 stycznia br. ZUS wydał im decyzję o przyznaniu świadczenia rehabilitacyjnego.

Oczywiste jest zatem, że [b]dobrodziejstwa zmian nie są dla tych ciężarnych, którym 182-dniowy okres zasiłkowy minął najpóźniej 30 grudnia ubiegłego roku[/b].

Na ich wniosek ZUS ustali im, niestety, prawo po staremu, czyli do świadczenia rehabilitacyjnego. Dotyczy to właśnie zatrudnionej opisanej w pytaniu, która 182-dniowy okres zasiłkowy zakończyła 29 grudnia.