W jej wypłacie nie przeszkadza nawet to, że od niedawna pobiera on emeryturę. Zacznijmy jednak od początku.

[b]Jak wygląda wyrównanie świadczeń chorobowych pracownikowi, który przeszedł na emeryturę 14 września 2008 r. Wcześniej, jako zatrudnionemu, płaciliśmy mu wynagrodzenie brutto w wysokości około 5400 zł, w tym płaca zasadnicza to 2800 zł, a do tego dochodziły jeszcze dodatki funkcyjny i stażowy oraz miesięczna premia uznaniowa na poziomie od 20 do 35 proc. płacy zasadniczej. Premii tej nie wliczaliśmy do podstawy wymiaru świadczeń chorobowych, gdyż nasze przepisy zakładowe milczą na ten temat. W skali roku przebywał na zwolnieniu lekarskim przez trzy – pięć tygodni. Czy jako obecny emeryt ma on prawo do rekompensaty za trzy lata wstecz z tytułu niesłusznie zmniejszonych zasiłków? – pyta czytelnik DOBREJ FIRMY.[/b]

[b]Tak.[/b] Chodzi o orzeczenie [b]Trybunału Konstytucyjnego z 24 czerwca bieżącego roku (SK 16/06)[/b], które obowiązuje od 7 lipca 2008 r. Podważyło ono wcześniejsze praktyki wyłączania z podstawy wymiaru świadczeń chorobowych, macierzyńskich, opiekuńczych i wypadkowych nagród nigdzie nieuregulowanych. Jeśli obowiązujące w firmie przepisy, np. układy zbiorowe czy regulaminy wynagradzania, nic nie mówiły o wliczaniu nagród do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego i zasiłków, to następowało ich pominięcie.

Trybunał zakwestionował te praktyki, stwierdzając, że do podstawy wymiaru wymienionych świadczeń wchodzą składniki wynagrodzenia:

- od jakich pobraliśmy składkę chorobową,

- których nie wypłaciliśmy faktycznie za czas zwolnienia lekarskiego czy innej absencji.

Jeśli więc po przeprowadzeniu weryfikacji według wskazanych kryteriów okaże się, że opisaną nagrodę należy uwzględniać w tej podstawie w wyniku wyroku Trybunału, należy ją włączać. Skoro pracownik wystąpił z wnioskiem o ponowne ustalenie podstawy wymiaru świadczeń chorobowych, to należy go uhonorować i wypłacić mu uzupełnienie za trzy lata wstecz od daty zgłoszenia podania. Dla przykładu: gdy wniosek o wyrównanie przekazał nam 1 grudnia br., rekompensata należy się za okres 1 grudnia 2005 r. – 6 lipca 2008 r. Przypominam, że świadczenia przysługujące począwszy od 7 lipca br. liczymy już sami z automatu na nowych zasadach. Przeliczamy zatem zatrudnionemu wszystkie wynagrodzenia chorobowe i zasiłki, jakie mu wypłaciliśmy za okres 1 grudnia 2005 r. – 6 lipca 2008 r., uwzględniając pominięte nagrody.

Niezrozumiałe jest natomiast pytanie w części dotyczącej uzyskania statusu emeryta. Osoba taka pozostająca w zatrudnieniu zarówno wcześniej, jak i obecnie dostaje zasiłek chorobowy za czas trwania ubezpieczenia. Nie ma natomiast do niego prawa za okres po ustaniu zatrudnienia.

[ramka][b]Komentuje Krystyna Tymorek, radca prawny w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej [/b]

Opisany pracownik ma szanse na przeliczenie pobieranej emerytury po uzyskaniu wyrównania wynagrodzenia chorobowego i zasiłków. Pod warunkiem, oczywiście, że rekompensatę tę dostał z tytułu świadczeń chorobowych przysługujących za okresy wzięte do podstawy wymiaru emerytury. Jeśli tak, to ZUS po otrzymaniu od niego nowego druku Rp-7 odpowiednio uzupełni emeryturę.

Należy jednak podkreślić, że jeżeli w latach, które zostały uwzględnione przy ustalaniu podstawy wymiaru emerytury, pracownik miał ograniczony pobór składek na fundusz emerytalny, to ewentualne wyrównanie zasiłków za te lata nie wpłynie na wysokość emerytury.[/ramka]