[b]Na podstawie średniego wskaźnika płac firma rezerwuje pulę na wynagrodzenia na następny rok. Gdy pod koniec roku coś zostaje, nadwyżkę prezes przeznacza na dodatkowe premie. Dostają je wszyscy pracownicy w równej wysokości, jako odsetek pensji zasadniczej wypłaconej w danym miesiącu. Podkreślam: podstawą wymiaru premii nie jest płaca zasadnicza określona w angażu, lecz osiągnięta za dni przepracowane (a więc obniżana za dni choroby czy innej absencji). Postanowienie o niewypłacaniu premii za czas niedyspozycji zdrowotnej spółka wprowadziła dopiero od 2 listopada 2006 r. Czy to znaczy, że mamy obowiązek wyrównać świadczenia chorobowe wypłacone od tej daty?[/b]
Zakład powinien uzupełnić wynagrodzenia i zasiłki chorobowe uiszczone zarówno przed, jak i po 2 listopada 2006 r., na wnioski podwładnych. Za jaki konkretnie okres? Ma to wynikać właśnie z indywidualnego wniosku.
[srodtytul]Trzeba uzupełnić...[/srodtytul]
By odpowiedzieć na postawione pytanie, trzeba się najpierw zastanowić, czy w ogóle opisane premie uiszczone przed 2 listopada 2006 r. wpływały w jakiś sposób na wynagrodzenia i zasiłki chorobowe.
A więc czy wchodziły do podstawy wymiaru tych świadczeń, skoro regulacje płacowe milczały wówczas na temat ich pomniejszania za czas niedyspozycji zdrowotnej pracownika. W świetle orzeczenia Trybunału wchodziły. Weryfikując tę kwestię, Trybunał nakazał sprawdzać, czy:
- od danego składnika odprowadziliśmy składkę chorobową,
- rzeczywiście nie wypłaciliśmy go za czas choroby.
[b]Gdy przepisy zakładowe nie mówią o wpływie składnika pensji na zasiłki, składnik ten przyjmujemy do podstawy wymiaru w kwocie faktycznie wypłaconej[/b] – informuje ZUS na swojej stronie internetowej. Tym bardziej że z samej konstrukcji opisanej premii wynika, że szacujemy ją wyłącznie według poborów, jakie zatrudniony dostał za dni przepracowane. Jest zatem obniżana za czas nieobecności chorobowej. I tak [b]premie wypłacone przed 2 listopada 2006 r. zakład uwzględnia w tej podstawie w faktycznie przekazanej wysokości (doliczając po prostu do wynagrodzenia uiszczonego za miesiąc, kiedy uregulowaliśmy premię), a wypłacone po tej dacie – po uzupełnieniu.[/b]
[srodtytul]...za trzy lata wstecz[/srodtytul]
Na podstawie [b]wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 24 czerwca br. (SK 16/06)[/b] pracownicy mają prawo do przeliczenia świadczeń chorobowych, macierzyńskich i wypadkowych uregulowanych im za trzy lata wstecz od dnia złożenia wniosku. Również tych, jeśli choćby ostatni dzień ich pobierania mieści się w oszacowanych w ten sposób trzech latach.
Zastrzegam jednak, że wskazane świadczenia przysługujące zatrudnionym 7 lipca br. (data wejścia w życie cytowanego orzeczenia Trybunału) mamy obowiązek wyrównać z urzędu. Dlatego im później zainteresowany złoży wniosek, tym bardziej skraca okres, za jaki należy mu się rekompensata, i tym samym obniża jej wysokość. Dla przykładu: gdy zrobi to 3 listopada, wyrównujemy świadczenia wypłacone od 3 listopada 2005 r. do tych, których ostatni dzień wypłaty przypadał 6 lipca 2008 r. Jeśli wniosek złożył 4 września br., przeliczamy za okres 4 września 2005 r. – 6 lipca 2008 r.