Od 7 lipca pracownicy mogą występować do swoich firm o ponowne przeliczenie wynagrodzeń, które otrzymali w ciągu ostatnich trzech lat za czas choroby. Dotyczy to zasiłków chorobowych, opiekuńczych i macierzyńskich oraz świadczeń rehabilitacyjnych.

[srodtytul]Można składać wnioski[/srodtytul]

[b]Tego dnia wszedł w życie wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 24 czerwca 2008 r. (sygn. SK 16/06)[/b], który zakwestionował wykładnię ZUS na temat wliczania premii i nagród do podstawy wymiaru świadczeń chorobowych.

Wiele firm nie wliczało premii i nagród do podstawy wymiaru świadczeń, tak więc pracownicy otrzymywali za czas np. choroby lub urlopu macierzyńskiego zaniżone wynagrodzenia. Teraz mogą występować o ich ponowne przeliczenie i wypłatę zaległości. [b]Pracodawca musi im też wypłacić ustawowe odsetki za zwłokę. Należy je liczyć już od dnia, kiedy firma powinna wypłacić dane świadczenie[/b].

Skala tych roszczeń może być naprawdę duża. Wystarczy, że pracownik był na zwolnieniu lekarskim kilka dni w roku, a jego firma stosowała zakwestionowane przez Trybunał praktyki. Dotyczy to również m.in. kobiet przebywających na urlopie macierzyńskim. Wszystkie te osoby mogą teraz wystąpić o korektę świadczeń za trzy ostatnie lata.

[srodtytul]Firmy czeka dużo pracy [/srodtytul]

[b]Kwoty należnych dopłat dla pracowników zależą od wielu czynników, przede wszystkim od wysokości wynagrodzenia i wysokości premii[/b]. W wielu wypadkach będą to niewielkie sumy, rzędu kilkudziesięciu złotych. Jednak jeśli ktoś zarabiał kilka tysięcy i dostawał w ciągu roku duże premie motywacyjne, np. za wyniki sprzedaży lub pozyskanie nowych klientów, to wyrównanie może wynieść nawet kilka tysięcy złotych.

Zgodnie z ustawą o PIT niewypłacona wcześniej część świadczenia jest dla pracownika dochodem. Pracodawca powinien doliczyć kwotę wyrównania do jego pensji i za miesiąc jej wypłacenia odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy. Jeśli wyrównanie będzie duże, to zainteresowany może wcześniej przekroczyć wyższy próg podatkowy.

[srodtytul]Co z odsetkami[/srodtytul]

Dobra wiadomość jest taka, że pracownik nie zapłaci już podatku od należnych mu odsetek od wynagrodzenia za czas choroby. Zgodnie z art. 21 ust 1 pkt 95, z podatku zwolnione są odsetki z tytułu nieterminowej wypłaty wynagrodzeń i świadczeń o których mowa w art. 10 ust. 1 czyli stosunku pracy, stosunku służbowego. Jednakże jeśli chodzi o odsetki od zasiłków z ubezpieczenia społecznego, które należą do przychodów z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt. 9 i art. 20 ustawy PIT, to konieczne będzie pobranie zaliczki na podatek.

[ramka][b]Komentuje Anna Misiak, doradca ds. PIT i ZUS w MDDP[/b]

Osoby, które wystąpią teraz do pracodawcy o wyrównanie wynagrodzeń za czas choroby i zasiłków, będą musiały zapłacić od tej kwoty podatek. Podobnie będzie z podatkiem od odsetek z tytułu wyrównania zasiłków. Pracodawcy mogą otrzymać bardzo wiele wniosków o wyrównanie świadczeń, gdyż zakwestionowana przez Trybunał wykładnia była nierzadko stosowana w praktyce. Sprawdzenie i przeliczenie świadczeń za okres ostatnich trzech lat wiąże się ze znacznym nakładem pracy po stronie pracodawców. [/ramka]