Jednocześnie wzywa szefa, aby ten nie wypłacał zajętej części wynagrodzenia za pracę zobowiązanemu, ale wpłacał ją organowi egzekucyjnemu aż do pełnego pokrycia egzekwowanych należności. Ponadto w ciągu siedmiu dni od doręczenia zawiadomienia pracodawca składa zestawienie wynagrodzenia otrzymanego przez zobowiązanego za trzy miesiące poprzedzające zajęcie, za każdy miesiąc oddzielnie. Jeśli ma trudności w wypłaceniu wynagrodzenia, przed- stawia oświadczenie o rodzaju tych przeszkód. Organ egzekucyjny poucza pracodawcę o konsekwencjach wynikających z art. 71b, 168c, 168e ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji oraz o skutkach, gdy nie zastosuje się do wskazanych wezwań.
Dyrektor ZUS musi także powiadomić zobowiązanego o zajęciu części wynagrodzenia za pracę, która nie jest zwolniona spod egzekucji. Poucza go też, aby nie odbierał wynagrodzenia, poza częścią wolną od zajęcia, oraz aby nie rozporządzał nim w inny sposób. Rozporządzenia wynagrodzeniem przekraczające część wolną od zajęcia są nieważne. Ponadto, z odpisem zawiadomienia o zajęciu wynagrodzenia wysłanego do pracodawcy, organ doręcza zobowiązanemu odpis tytułu wykonawczego (wkładkę dla zobowiązanego).
Wynagrodzenie za pracę zos-taje zajęte z chwilą doręczenia pracodawcy zawiadomienia o zajęciu. Jeżeli jednak wynagrodzenie zostało już wcześniej zajęte przez inny organ, pracodawca niezwłocznie powiadamia o tym właściwe organy egzekucyjne. W tej sytuacji następuje zbieg egzekucji.Zajęcie pensji nie wygasa przy zmianie stosunku pracy. W razie rozwiązania go dotychczasowy pracodawca musi:
- zawiadomić organ egzekucyjny o ustaniu stosunku pracy,
- wpisać wzmiankę o zajęciu wynagrodzenia na świadectwie pracy, podając organ egzekucyjny, numer sprawy i wysokość potrąconych kwot,
- jeżeli znane jest mu nowe miejsce pracy zobowiązanego, powinien przesłać także dokumenty zajęcia wynagrodzenia nowemu pracodawcy; doręczenie ich nowemu przełożonemu wywołuje skutki zajęcia wynagrodzenia.
Na podstawie otrzymanego świadectwa pracy z adnotacją o zajęciu wynagrodzenia nowy szef zawiadamia o zatrudnieniu zobowiązanego zarówno poprzedniego pracodawcę, jak i organ egzekucyjny.
Na podstawie art. 87 kodeksu pracy z wynagrodzenia za pracę, po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, podlegają potrąceniu tylko następujące należności:
- sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych,
- sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne,
- zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi,
- kary pieniężne przewidziane w art. 108 k.p.
Potrącenia przeprowadza się w tej kolejności.Jeżeli od pracownika egzekwowane są świadczenia alimentacyjne, potrącać wolno do wysokości 3/5 wynagrodzenia, a w pozostałych wypadkach, czyli przy innych należnościach lub potrąceniach zaliczek pieniężnych, do 1/2 pensji.
Łącznie potrącenia na należności egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne oraz zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi nie mogą przekraczać połowy wynagrodzenia, a razem z potrąceniami na egzekwowane świadczenia alimentacyjne nie mogą przewyższać 3/5 poborów. Wymierzone pracownikowi kary pieniężne szef ujmuje w granicach określonych w art. 108 k.p. Nagroda z zakładowego funduszu nagród, dodatkowe wynagrodzenie roczne oraz należności przysługujące pracownikom za udział w zysku lub nadwyżce bilansowej podlegają egzekucji na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych do pełnej wysokości. Zasady tej nie stosuje się jednak do zajęcia wynagrodzenia na egzekwowane należności inne niż alimentacyjne.
Z wynagrodzenia za pracę odlicza się, w pełnej wysokości, kwoty wypłacone w poprzednim terminie płatności za okres nieobecności w pracy, za który pracownik nie zachowuje prawa do wynagrodzenia. Wolna od zajęcia jest kwota wynagrodzenia za pracę w wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów, przysługującego zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy, po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych – przy potrącaniu sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne (art. 87
1
§ 1 pkt 1 k.p.).
Jeżeli pracownik jest zatrudniony na część etatu, minimalne wynagrodzenie za pracę, będące podstawą określenia wysokości wynagrodzenia zwolnionego spod egzekucji, zmniejsza się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy.