[b]Czy do podstawy wynagrodzenia chorobowego należy wliczyć prowizję? W regulaminie wynagrodzeń mamy zapis, że prowizji nie wliczamy do podstawy wymiaru świadczeń chorobowych. Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 24 czerwca 2008 r. pracownicy domagają się jednak wliczenia prowizji do podstawy wymiaru zasiłków. Czy słusznie?[/b]

Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego ustala się zgodnie z u[link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=176768]stawą z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.)[/mail], a nie według zasad ustalanych w regulaminach wynagrodzeń. Regulaminy nie mogą zawierać zapisów sprzecznych z tą ustawą. O tym, czy dany składnik wynagrodzenia jest uwzględniany w podstawie wymiaru zasiłków, przesądza ustawa, a nie regulamin. Prowizja, jako składnik wynagrodzenia ustalany od ilości sprzedanego lub wytworzonego przez pracownika towaru lub usług, również przed[b] wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 24 czerwca 2008 r.[/b] powinna być uwzględniania w podstawie wymiaru świadczeń z ubezpieczenia chorobowego.

Jeżeli więc pracownicy występują teraz o uwzględnienie prowizji w wypłaconych im zasiłkach (wynagrodzeniu za czas choroby), to należy ich wnioski rozpatrzyć pozytywnie, stosując przy tym art. 67 ust. 3 ustawy chorobowej przy zasiłkach oraz art. 291 k.p. przy wynagrodzeniu za czas choroby. Zgodnie z tymi przepisami roszczenia o wypłatę świadczeń chorobowych przedawniają się po trzech latach od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne.

We wszystkich wypadkach ponownego ustalania podstawy wymiaru zasiłków (wynagrodzenia za czas choroby), których zaniżona wypłata nastąpiła z winy płatnika, wyrównania dokonujemy z odsetkami, określonymi w art. 85 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=184677]ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.)[/mail] oraz w art. 359 § 1 – 3 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=70928]kodeksu cywilnego[/mail] w związku z art. 300 k.p.

[i]Autorka radca prawny w Departamencie Ubezpieczeń Społecznych w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej[/i]