Wszystkie opłacone składki za każdy miesiąc odda im PFRON. Teraz jeszcze renciści będący indywidualnymi przedsiębiorcami odprowadzają obowiązkowo tylko składki zdrowotne. Te na ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe i wypadkowe) mogą odprowadzać na własne życzenie. PFRON dotuje je tylko tym z nich, którzy podejmują działalność gospodarczą pierwszy raz. Wielkość pomocy zależy przy tym od stopnia niepełnosprawności przedsiębiorcy. I tak, gdy jest on:

- znaczny – PFRON pokrywa 75 proc. składek emerytalnych,

- umiarkowany – 50 proc. tych składek,

- lekki – 50 proc. składki wypadkowej.

Opisane zasady zmienią się od nowego roku. Wszyscy renciści z własną firmą będą wtedy musieli opłacać fizycznie składki emerytalną, rentowe i wypadkowe od przynajmniej 60 proc. przeciętnej pensji. Jeśli zechcą, uiszczą je od wyższej podstawy. Oprócz tego obowiązkowa będzie również składka zdrowotna. PFRON zrefunduje im natomiast co miesiąc składki emerytalną i rentowe do wysokości wynikającej z 60 proc. średniej płacy. Przedsiębiorczy rencista będzie musiał odprowadzać wszystkie składki na ubezpieczenia społeczne do czasu, aż zostanie ustalone jego prawo do emerytury.

Niepełnosprawny rolnik nie korzysta obecnie z żadnego wsparcia z PFRON. Od przyszłego roku zyska prawo do zwrotu uiszczanych co kwartał składek wypadkowej, chorobowej, macierzyńskiej oraz emerytalno-rentowej.

Refundację otrzymają także wszyscy rolnicy (niepełnosprawni i pełnosprawni) odprowadzający składki za niepełnosprawnego domownika.

Rolnik i rencista z własną firmą otrzymają finansową pomoc dopiero, gdy dopełnią wszystkich formalności. Przede wszystkim muszą odprowadzić składki w pełnej wysokości. Poza tym składają informację o:

- podstawach wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne,

- składkach na to ubezpieczenie,

- stopniach niepełnosprawności.

Uwaga!

Wnioski o refundacje oraz informację o podstawie wymiaru składek można złożyć pisemnie albo elektronicznie. Rencista przedsiębiorca będzie składać dokumenty co miesiąc, a rolnik co kwartał.

PFRON zwraca opłacone przez przedsiębiorcę składki w ciągu siedmiu dni od złożenia wniosku bezpośrednio na rachunek bankowy przedsiębiorcy lub rolnika. Refundacja stanowi pomoc de minimis. Rencista przedsiębiorca może zatem dostać tego wsparcia, łącznie z inną pomocą tego rodzaju, maksymalnie 200 tys. euro w ciągu roku bieżącego i dwóch lat poprzednich. Limit ten dla rolnika wynosi 3 tys. euro w ciągu trzech lat kalendarzowych poprzedzających dzień refundacji. Jeżeli rolnik albo rencista przedsiębiorca mają zaległości wobec PFRON przekraczające 100 zł, to prezes wstrzyma wypłatę refundacji do czasu uregulowania długu.

A co, jeśli przedsiębiorcy płacą wyższe ubezpieczenia społeczne, niż wynika z minimalnej podstawy? – pytają zainteresowani. Wówczas różnicę pokrywają z własnej kieszeni.

Zwrot z PFRON nie obejmuje też obowiązkowej składki wypadkowej (1,80 proc.), dobrowolnej chorobowej (2,45 proc.) oraz składki zdrowotnej (9 proc.).

Renciści prowadzący pozarolnicze działalności nie wiedzą, co zrobić. Teraz nie muszą płacić kosztownych składek na ubezpieczenia społeczne z racji firmy, gdyż mają one charakter dobrowolny. Od 1 stycznia będą jednak zobowiązani faktycznie odprowadzać składki co miesiąc, a potem mają uzyskiwać ich zwrot ze środków PFRON. Choć ustawodawca zapewnia, że na tym nie stracą, boją się tego rozwiązania. Brakuje bowiem przepisów wykonawczych określających procedurę starań o refundacje. Renciści przedsiębiorcy obawiają się, że z tego powodu uiszczone składki będą odzyskiwać po kilku miesiącach, albo nie będą. A na to ich po prostu nie stać. Wielu zastanawia się, czy czasami nie wyrejestrować biznesu. Martwią się, gdyż już teraz owa luka w przepisach wbija ich w dodatkowe koszty. Działalności prowadzą zwykle w wynajętych lokalach, gdzie obowiązuje ich np. trzymiesięczny okres wypowiedzenia. Według resortu pracy odpowiednie rozporządzenie ukaże się najwcześniej w połowie grudnia.