[b] Zatrudniamy lekarzy, którzy pracują na całym etacie. W strukturze naszej placówki są: szpital i przychodnie. Niektórzy lekarze pracują w zespołach zabiegowych w ramach ostrego dyżuru w szpitalu, ale część pracy etatowej wykonują również w przychodniach.

Czy za tych lekarzy trzeba odprowadzić składkę na Fundusz Emerytur Pomostowych? Czy od całego etatu, czy tylko z tej części, na której faktycznie lekarz te prace wykonuje?[/b]

[b]Odpowiadają:[/b]

[i][b]Bernard Jaroszewicz naczelnik Wydziału Składek w Departamencie Ubezpieczeń i Składek centrali ZUS[/b]

[b]Wiktor Zawieska zastępca dyrektora CIOP PIB ds. techniki i wdrożeń [/b]

[b]Barbara Krzyśków z Zakładu Zarządzania Bezpieczeństwem i Higieną Pracy CIOP PIB [/b] [/i]

Głównym kryterium oceny jest w tym wypadku zakres obowiązków lekarza. Jeżeli podstawowym jego obowiązkiem jest praca w warunkach ostrego dyżuru włączając w to gotowość do jej wykonywania, to wykonuje on pracę o szczególnym charakterze w rozumieniu [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=2885A5745EE4CF4A90EA959543AE5A29?id=294728]ustawy z 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (DzU nr 237, poz. 1656)[/link]. Składkę na FEP pracodawca musi płacić za okres od 1 stycznia 2010 r. za pracownika, który spełnia łącznie następujące warunki:

- urodził się po 31 grudnia 1948 r.,

- wykonuje prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, o których mowa w art. 3 ust. 1 i 3 ustawy o emeryturach pomostowych.

Oznacza to, że składka ta powinna być opłacana za pracowników wykonujących te prace bez względu na wymiar czasu, w jakim są one wykonywane.

Zgodnie natomiast z art. 36 ust. 2 ustawy podstawę wymiaru składek na FEP stanowi podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, określona przepisami o systemie ubezpieczeń społecznych.

Podstawą wymiaru tej składki za dany miesiąc jest przychód uzyskiwany przez pracownika w tym miesiącu, ten sam, który stanowi podstawę wymiaru składek na jego ubezpieczenia emerytalne i rentowe.