Aktualizacja: 04.04.2025 14:37 Publikacja: 01.12.2021 15:41
Świadczenie pieniężne tytułem przyznanej odprawy emerytalnej przysługuje w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia obliczanego według zasad obowiązujących przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.
Foto: insta_photos
Odprawa emerytalna jest świadczeniem pieniężnym, które w głównej mierze ma za zadanie łagodzić faktyczne skutki przejścia pracownika na zasłużoną przez niego emeryturę. Podstawę prawną nakładającą obowiązek jej wypłaty przez pracodawcę stanowi art. 921 § Kodeksu Pracy.
Przesłanką do nabycia roszczenia o wypłatę odprawy emerytalnej jest przede wszystkim ustanie stosunku pracy, a następnie przejście przez pracownika na emeryturę lub rentę. Podkreślić należy, że samo spełnienie przez pracownika warunków, na podstawie których pracownik ten będzie uprawniony do udania się na emeryturę, rentę nie nakłada na żadną ze stron stosunku pracy tj. pracownika i pracodawcę, obowiązku jego rozwiązania. Co za tym idzie, samo uzyskanie przez pracownika uprawnień emerytalnych nie stanowi podstawy do wypłaty przez pracodawcę odprawy pieniężnej.
W jakim zakresie osoba rozpoczynająca działalność może współpracować z byłym pracodawcą, jeśli chce skorzystać z...
Rządowy pakiet deregulacyjny ma uprościć życie przedsiębiorcom. Sejmowa opozycja zauważa, że likwiduje niewiele...
Perspektywy opublikowały wyniki kolejnego rankingu programów MBA, czyli studiów kształcących menedżerów. "Złotą...
Współpraca podmiotów państwowych i samorządowych z sektorem prywatnym jest kluczowa dla zwiększenia efektywności...
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Pieniądze publiczne powinny poprawiać płace i warunki pracy zatrudnionych – wynika z ogólnoeuropejskiego badania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas