ZUS rzadziej podniesie składkę wypadkową

Płatnik, który przyczyni się do zaniżenia stopy procentowej składki wypadkowej, musi ją opłacać w wysokości wyższej o połowę przez rok. Zakład nakłada tę karę nie zważając na brak winy przedsiębiorcy i szybką korektę. Od 1 kwietnia br. ta sankcja grozi tylko opornym płatnikom, którzy nie reagują na wezwania.

Publikacja: 28.03.2017 02:00

Stopa procentowa składki wypadkowej zależy m.in. od liczby wypadków w firmie

Stopa procentowa składki wypadkowej zależy m.in. od liczby wypadków w firmie

Foto: shutterstock

Od 1 kwietnia 2017 r. ZUS będzie mógł podwyższyć składkę na ubezpieczenie wypadkowe tylko w sytuacji, gdy płatnik, mimo wezwania, będzie uchylał się od podania wymaganych informacji lub złożenia korygujących dokumentów rozliczeniowych.

Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami, ZUS automatycznie ustala stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe w wysokości 150 proc. stopy ustalonej na podstawie prawidłowych danych we wszystkich przypadkach, w których – na skutek nieprzekazania przez płatnika wymaganych informacji lub przekazania nieprawdziwych informacji – obliczył ją w zaniżonej wysokości. Analogicznie, podwyższenie stopy procentowej następuje również w sytuacji, w której płatnik był zobowiązany do samodzielnego ustalenia wysokości stopy procentowej i obliczył ją w zaniżonej wysokości.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
ZUS
Czy będzie obniżka składki zdrowotnej? Senat zdecydował
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem
ZUS
Ważny obowiązek dla wielu firm. ZUS przypomina o nadchodzącym terminie
ZUS
Był ubezpieczony w KRUS, założył firmę. Czy ma prawo do ulgi w składkach?
ZUS
Odszkodowanie uzupełniające z kodeksu cywilnego bez składek
ZUS
Zmiany w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców. Kto zyska, kto straci?