Nowa wersja programu Płatnik: rozliczenia z ZUS po zmianie druków i kodów

Od kwietnia w deklaracji można wykazać także wysoką podstawę wymiaru składek. Program pozwala właściwie rozliczać składki od podwyższenia zasiłku macierzyńskiego. Płatnik będzie miał dwa miesiące na analizę przekroczenia 30-krotności przeciętnej płacy.

Publikacja: 08.04.2016 07:00

Nowa wersja programu Płatnik ułatwi rozliczenia z ZUS

Nowa wersja programu Płatnik ułatwi rozliczenia z ZUS

Foto: 123RF

Od 2 kwietnia ZUS udostępnił program Płatnik w wersji 10.01.001. Wprowadzono nią wiele zmian w strukturze bazy danych. Tym, którzy wcześniej korzystali z wersji od 9.01.001 do 9.01.001F, program instalacyjny umożliwia instalację nowej wersji z przejęciem dotychczasowych ustawień (m.in. lokalizacji katalogu instalacyjnego, lokalizacji bazy danych i innych danych programu, okresu rozliczeniowego, płatnika wybranego do kontekstu).

Po zmianie program umożliwia m.in. wskazanie numeru schematu, według którego zostaną wyliczone składki w raporcie (gdy dla danego tytułu obowiązuje więcej niż jeden schemat), czy skorygowanie dokumentów na podstawie kompletów rozliczeniowych pobranych z ZUS. Ważną zmianą jest też to, że płatnicy nie będą już musieli przekazywać dwóch kompletów dokumentów rozliczeniowych za ten sam miesiąc za jedną osobę, która dużo zarabia. Teraz jest bowiem więcej pól do wykazania tej kwoty.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
ZUS
ZUS idzie na rękę powodzianom prowadzącym firmy
ZUS
Wielu przedsiębiorców musiało dopłacić składkę. Czy mogą skorzystać z ulgi?
ZUS
Masz nadpłatę składki zdrowotnej? To już ostatni moment na złożenie wniosku
ZUS
ZUS odbiera zasiłki za stare składki opłacone po terminie? Interwencja Rzecznika MŚP
Materiał Promocyjny
Firmy, które zmieniły polską branżę budowlaną. 35 lat VELUX Polska
ZUS
Po zwrocie składki zdrowotnej część firm musi oddać podatkową ulgę