Aktualizacja: 26.01.2016 08:03 Publikacja: 26.01.2016 01:00
Foto: www.sxc.hu
Czy po 2 stycznia 2016 r. należy uzupełnić dokumenty stanowiące załączniki do wniosków o skorzystanie z uprawnień rodzicielskich, które złożono przed tą datą? Czy po 2 stycznia pracodawca może się domagać od etatowca przedłożenia oryginałów tych dokumentów, aby potwierdzić zgodność ich kserokopii? Czy zagraniczny akt urodzenia dziecka musi być obecnie przetłumaczony na język polski? – pyta czytelnik.
2 stycznia 2016 r. weszła w życie kolejna nowelizacja kodeksu pracy (ustawa z 24 lipca 2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw, DzU z 2015 r., poz. 1268).
W kontekście obowiązku odprowadzania należności do ZUS liczy się okres podlegania ubezpieczeniom, a nie moment przelewu pensji.
Można skarżyć do sądu odmowę rozłożenia na raty należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne – uznał we wtorkowej uchwale Sąd Najwyższy.
W listopadzie do ZUS trafiło ponad 1,3 mln wniosków o wakacje składkowe. Przedsiębiorcy, którzy otrzymają ulgę, jeszcze w grudniu zostaną o tym poinformowani na profilu płatnika w PUE ZUS (eZUS). W razie odmowy otrzymają tam decyzję administracyjną.
Nowelizacja przepisów o firmowej składce zdrowotnej okazała się tak pilna, że biznes nie dostał szansy na jej ocenę. To naruszenie zasad procesu legislacyjnego – twierdzą eksperci.
Bank zachęca rodziców do wprowadzenia swoich dzieci w świat finansów. W prezencie można otrzymać 200 zł dla dziecka oraz voucher na 100 zł dla siebie.
Część przedsiębiorców zapłaci w 2025 r. niższą składkę minimalną. Zyskają też na nowych zasadach rozliczenia składki zdrowotnej od środków trwałych.
Decyzji określającej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne nie można utożsamiać z decyzją nakładającą na ubezpieczonego zobowiązanie, ustalającą wymiar tego zobowiązania lub obniżającą świadczenie. Określenie przez ZUS podstawy wymiaru składek nie oznacza jednoczesnego nałożenia na pracodawcę czy ubezpieczonego zobowiązania do uregulowania stwierdzonych należności lub korekty dokumentacji składkowej.
Liczba wystawianych z tego powodu zwolnień wzrosła w ciągu roku o pół tysiąca. Za okres takiego L4 ubezpieczony w ZUS nie otrzyma zasiłku chorobowego.
Systemy emerytalne nie lubią ciągłych i gwałtownych zmian. Potrzebują spokoju, aby zyskać zaufanie – uważa prof. Gertruda Uścińska, prawniczka i była prezes ZUS.
Wzrosła liczba cudzoziemców wykonujących umowy o dzieło, ale spadł odsetek zarobkujących w ten sposób Ukraińców. Pokazują to najnowsze dane Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do których dotarła „Rzeczpospolita”.
Jeśli pracownik po wyczerpaniu okresu zasiłkowego ubiega się o świadczenie rehabilitacyjne, to dla pracodawcy najbezpieczniej jest poczekać z decyzją o ewentualnym rozwiązaniu umowy do czasu uprawomocnienia się decyzji ZUS.
Mamy rok przestępny i luty trwa 29 dni. Ale termin przekazania pracownikom informacji rocznej dotyczącej ich rozliczeń za 2023 r. nie przesunie się na koniec miesiąca. Informację ZUS IMIR za 2023 r. trzeba przekazać pracownikom najpóźniej 28 lutego.
Do 29 lutego pracujący emeryci i renciści oraz zatrudniające ich firmy muszą udokumentować w ZUS wysokość przychodów osiągniętych przez te osoby w 2023 r.
31 stycznia 2024 r. mija termin na złożenie ZUS IWA za 2023 r. Jeśli płatnik jej nie przekaże albo wykaże w niej nieprawidłowe dane, co spowoduje zaniżenie składki na ubezpieczenie wypadkowe, naraża się na wysoką sankcję.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas