Aktualizacja: 17.11.2015 05:00 Publikacja: 17.11.2015 05:00
Foto: 123RF
Przedsiębiorcy, którzy już mają lub założą swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE), będą otrzymywać zwolnienia lekarskie swoich pracowników bezpośrednio na PUE. Płatnicy rozliczający składki za więcej niż pięć osób muszą założyć taki profil do końca tego roku. Pozostali płatnicy nie mają takiego obowiązku, ale mogą to zrobić. Dostęp do informacji o elektronicznych zwolnieniach lekarskich na PUE to wymierne korzyści i ułatwienia.
W pierwszym pakiecie deregulacyjnym przyjętym przez rząd znalazł się zapis, który ma rozwiązać problem interpretacyjny dotyczący możliwości ponownego zgłaszania się do Małego ZUS Plus.
W 2024 r. zgłoszono o 235,1 tys. umów o dzieło mniej niż w 2023 r. – wynika z najnowszych danych ZUS, do których dotarła „Rzeczpospolita”.
Bycie wspólnikiem spółki jawnej, wobec której prowadzone jest postępowanie upadłościowe, pozostaje bez wpływu na obowiązek podlegania przez niego obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego – uznał prezes NFZ.
Wartość korzyści w postaci refundacji zakupu okularów korekcyjnych lub szkieł kontaktowych stosowanych przez pracownika przed monitorem nie wlicza się do podstawy wymiaru składek.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Firmy nie dostały na czas informacji o zwolnieniu ze składek na ubezpieczenia społeczne. I musiały je zapłacić. Teraz ZUS każe korygować deklaracje, a fiskus koszty. Jest z tym dużo kłopotów.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy pracownicy należący do pewnych kategorii podlegają ochronie i w związku z tym nie można wypowiedzieć im umowy. Kto może liczyć na taki przywilej?
Spółka nie może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów dodatkowej kwoty wypłaconej zwolnionemu pracownikowi.
To pracownicy z sektora handlu najczęściej liczą się teraz z ryzykiem utraty zatrudnienia, które dostrzega prawie co trzeci z pracujących Polaków.
Nie można podejmować decyzji o zatrudnieniu, zwolnieniu czy awansie wyłącznie na podstawie przynależności do grupy uprzywilejowanej.
Przed pracodawcami nie lada wyzwanie, aby jednocześnie zapewnić zgodność z nowymi regulacjami dot. różnorodności i nie narazić się na oskarżenia o dyskryminację.
Osoba, która szkodzi zgłaszającemu naruszenia prawa, podlega karze grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch. Ustawa o ochronie sygnalistów zawiera przepisy karne.
O naruszeniu ochrony danych osobowych, które generuje ryzyko dla praw i wolności osób fizycznych, firma musi poinformować UODO. Co zmieniło się w wytycznych Urzędu?
Jeśli ZUS odmówił zasiłku z ubezpieczenia wypadkowego ze względu na błąd w zaświadczeniu, warto się odwołać do sądu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas