Aktualizacja: 13.01.2025 07:38 Publikacja: 02.01.2025 16:20
Foto: Adobe Stock
Tak wynika z wyroku Sądu Najwyższego z 11 grudnia 2024 r. (sygn. akt II NSNc 267/24), w którym uwzględniono skargę nadzwyczajną wniesioną przez rzecznika małych i średnich przedsiębiorców.
Chodzi o przepisy, które dają przedsiębiorcy uprawnienie do deklarowania podstawy wymiaru składek. Korzystają z takiej możliwości, by uzyskać optymalne dla siebie świadczenia. Tymczasem, jak pisaliśmy na łamach „Rzeczpospolitej”, ZUS wielokrotnie obniżał podstawy wymiaru składek deklarowane w wyższych wysokościach, argumentując, iż są niezgodne z zasadami współżycia społecznego. Upodobał sobie szczególnie tzw. przedsiębiorcze matki, czyli kobiety, które krótko po założeniu działalności zachodziły w ciążę i korzystały ze świadczeń z ubezpieczenia chorobowego.
Z uwagi na fakt, iż wypłata ekwiwalentu pieniężnego lub ryczałtu za pracę zdalną nie stanowią przychodu w rozumieniu przepisów ustawy o PIT, nie musi zostać też wliczona do podstawy wymiaru składek.
Przepisy dla przedsiębiorców miały wejść w życie 1 stycznia 2025 r. Problem w tym, że nowelizacja cały czas czeka na przyjęcie przez rząd.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął przekazywanie do płatników składek informacji o stanie rozliczeń na ich kontach za 2024 rok.
Nowa Polska Klasyfikacja Działalności będzie miała zastosowanie przy ustalaniu stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe.
Od 6 stycznia przedsiębiorcy z terenów objętych wrześniową powodzią mogą składać wnioski do ZUS o umorzenie składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Pomoc obejmuje zarówno przedsiębiorców, którzy zostali bezpośrednio, jak i pośrednio, dotknięci skutkami powodzi.
Zmiany w składce zdrowotnej, które ostatecznie uchwalono i które weszły w życie od stycznia, są w zasadzie kosmetyczne. Na większą reformę musimy poczekać jeszcze rok.
Od 1 stycznia obniżono w niewielkim stopniu wysokość minimalnej składki zdrowotnej i wyłączono z podstawy jej wymiaru przychody ze sprzedaży środków trwałych. Większa reforma składki ma wejść w życie za rok.
O ile w 2024 r. mniejszy popyt na pracowników ograniczył w wielu branżach rotację kadr, o tyle oczekiwana poprawa koniunktury może teraz skłaniać do szukania nowej pracy.
Przez lukę w przepisach dane liczącego na poufność sygnalisty mogą poznać osoby nieuprawnione. Prawnicy apelują o nowelizację. Resort rodziny zaleca natomiast, by stosować wykładnię uwzględniającą interes publiczny.
• Okulary dla pracownika w PIT, CIT i VAT. Problemy z rozliczeniem • Czy można wrzucić w koszty benefity dla samozatrudnionych? • Co z integracją kas fiskalnych z terminalami płatniczymi? • Czy ryczałt wypłacany za pracę zdalną trzeba oskładkować? • Czy rząd zapomniał o preferencjach w opłacaniu ZUS? • Na PUE/eZUS informacja dla płatników o stanie konta • Cudzoziemcy tylko na etacie? Jest nowa wersja rządowego projektu • Kto się obawia przepisów o maksymalnej temperaturze w miejscu pracy? • Ważne terminy na ten tydzień
Fiskus potwierdza, że pracownikowi, któremu pracodawca zwraca wydatki na okulary, przysługuje zwolnienie z PIT. Skarbówka zgadza się też, że pracodawca może rozliczyć te wydatki w kosztach. Ale nie pozwala na odliczenie VAT.
W nocy organizm potrzebuje odpoczynku, jednak nie każdy pracownik może sobie na to pozwolić. Świadczenie pracy o tej porze nie jest łatwe, dlatego też przysługuje za to specjalny dodatek. Ile wyniesie w 2025 roku?
Co dziś nowego w prawie i gospodarce? Co opublikowano w Dzienniku Ustaw, jakie akty prawne wchodzą w życie, jakie ważne interpretacje wydały sądy, co ogłosił GUS, a co zapowiedział rząd? Oto subiektywne kalendarium dla profesjonalistów.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas