Mleko dla pracowników - kiedy nie jest wliczane do podstawy składek ZUS

Pracodawca nie musi uwzględniać w podstawie składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe wartości mleka, które udostępnia pracownikom do spożycia, jeśli nie mają oni z tego tytułu prawa do ekwiwalentu, a miesięczna wartość świadczenia nie przekracza 190 zł.

Publikacja: 08.10.2015 03:00

Mleko dla pracowników - kiedy nie jest wliczane do podstawy składek ZUS

Foto: 123RF

Tak uznał ZUS w Lublinie w decyzji wydanej 2 września 2015 r. (WPI/ 200000/43/963/2015).

Przedsiębiorca wskazał we wniosku o wydanie interpretacji, że przy prowadzonej działalności gospodarczej zatrudnia pracowników, którym zamierza dobrowolnie finansować mleko o wartości nieprzekraczającej 190 zł miesięcznie na osobę. Chce je opłacać z własnych środków obrotowych i przyznawać podwładnym wykonującym pracę na stanowiskach, na których występują czynniki szkodliwe dla zdrowia. Podwładni będą uprawnieni wyłącznie do otrzymania świadczenia rzeczowego – tj. mleka, bez możliwości zamiany go na ekwiwalent pieniężny. Mleko będzie wydawane pracownikom do spożycia wyłącznie w dniach świadczenia przez nich pracy. Zatrudnieni będą je spożywać w pomieszczeniach firmy bez możliwości wyniesienia do domu. Wartość otrzymywanego przez pracowników mleka będzie stanowić ich przychód z tytułu stosunku pracy w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
ZUS
Czym jest podróż służbowa? Resort wyjaśnia. To ważne w kontekście zwolnienia z ZUS
ZUS
Czy będzie obniżka składki zdrowotnej? Senat zdecydował
ZUS
Ważny obowiązek dla wielu firm. ZUS przypomina o nadchodzącym terminie
ZUS
Był ubezpieczony w KRUS, założył firmę. Czy ma prawo do ulgi w składkach?
ZUS
Odszkodowanie uzupełniające z kodeksu cywilnego bez składek