ZUS wypłaca mi zasiłek chorobowy. Jednak mimo kilkumiesięcznego zwolnienia lekarskiego wciąż źle się czuję i obawiam się, że szybko nie będę mógł wrócić do prowadzenia firmy. Dowiedziałem się, że mogę się starać o świadczenie rehabilitacyjne. Czy mam szansę na takie świadczenie? Kiedy muszę złożyć wniosek?

– pyta czytelnik.

Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje m.in. ubezpieczonemu przedsiębiorcy, który po wykorzystaniu okresu zasiłkowego jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja rokują odzyskanie tej zdolności. Przysługuje przez okres niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy, nie dłużej niż przez 12 miesięcy.

Świadczenie to jest przyznawane na wniosek ubezpieczonego. Musi on złożyć oświadczenie na druku ZUS Np-7 wraz z zaświadczeniem o stanie zdrowia (na druku ZUS N-9) wypełnionym przez lekarza go leczącego. Dokumenty te należy złożyć w oddziale ZUS właściwym według miejsca zamieszkania co najmniej sześć tygodni przed zakończeniem pełnego (182 dni albo 270 dni w przypadku gruźlicy) okresu zasiłkowego. Tak wynika z wyjaśnień ZUS i z pouczenia do wypełnienia formularza ZUS Np-7.

Warto zastosować się do tego terminu, bo postępowanie w sprawie przyznania świadczenia odbywa się według określonych procedur, a więc potrzebny jest czas na ich przeprowadzenie. Niedotrzymanie tego terminu nie spowoduje odrzucenia wniosku, bo taka sankcja nie wynika z przepisów. Jednak jego znaczne przekroczenie spowoduje, że rozstrzygnięcie, czy ubezpieczonemu przysługuje świadczenie rehabilitacyjne, przedłuży się w czasie. Nie będzie zatem można zapewnić ciągłości wypłaty świadczeń z tytułu niezdolności do pracy, a stanowią one zwykle środki niezbędne do życia.

O potrzebie przyznania świadczenia rehabilitacyjnego orzeka lekarz orzecznik ZUS. Jeśli jego orzeczenie jest niekorzystne, można wnieść sprzeciw do komisji lekarskiej ZUS. Gdy lekarz orzecznik lub komisja lekarska stwierdzą celowość przyznania świadczenia rehabilitacyjnego, podają w orzeczeniu okres niezbędny do odzyskania zdolności do pracy. Na tej podstawie oddział ZUS wydaje decyzję o przyznaniu prawa do świadczenia rehabilitacyjnego.

podstawa prawna: art. 18 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn. DzU z 2014 r., poz. 159)

podstawa prawna: § 8 rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 2 kwietnia 2012 r. w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2012 r., poz. 444 ze zm.)