Nie.

Rodzeństwo zatrudnione przez przedsiębiorcę nie należy do osób współpracujących przy prowadzeniu działalności gospodarczej. Tym samym rozliczeń ubezpieczeniowych za brata trzeba dokonywać na ogólnych zasadach dotyczących pracowników.

Zgodnie z art. 8 ust. 11 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2013 r., poz. 1442 ze zm.) za osobę współpracującą z prowadzącym pozarolniczą działalność uważa się jego małżonka, dzieci własne, dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobione, rodziców, macochę i ojczyma oraz osoby przysposabiające, jeżeli łącznie:

Nie dotyczy to jedynie tych osób, z którymi została zawarta umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego.

Zawarcie z członkiem rodziny, który spełnia powyższe kryteria, umowy o pracę, nic nie da.  Do celów ubezpieczeń społecznych i tak jest on traktowany jako osoba współpracująca. A w takim przypadku składki trzeba za niego opłacać według reguł obowiązujących osoby współpracujące. Obowiązkowo podlegają one ubezpieczeniom: emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu oraz zdrowotnemu. Jedynie ubezpieczenie chorobowe jest dla nich dobrowolne. Składki na wszystkie ubezpieczenia za osobę współpracującą przy prowadzeniu działalności opłaca z własnych środków przedsiębiorca. Obowiązują tu stawki takie same jak osoby prowadzące działalność, które nie są uprawnione do 24-miesięcznej ulgi, tj.:

Za osoby współpracujące na gruncie ubezpieczeń społecznych uznaje się tylko wymienionych wyżej członków rodziny, jeżeli spełniają dodatkowo warunek wspólnego zamieszkania z przedsiębiorcą. Nie rozszerza się tego pojęcia na inne osoby najbliższe, np. brata czy siostrę przedsiębiorcy. Przy zatrudnieniu na podstawie umów o pracę rodzeństwo rozliczane jest składkowo na ogólnych zasadach odnoszących się do pracowników. Podstawą wymiaru składek na ich ubezpieczenia jest więc przychód osiągnięty z tytułu zatrudnienia, a składki współfinansuje pracodawca z pracownikiem.