Rz: Komu opłaca się wakacyjne zawieszenie działalności gospodarczej, a kto będzie stratny na takiej decyzji?
Mirosław Łabanowski:
Zawiesić działalność gospodarczą może ten, kto nie będzie jej prowadzić przez co najmniej 30 dni. ?W tym czasie nie może prowadzić czynnie biznesu, tzn. ani sprzedawać towarów, ani wykonywać usług ?i osiągać bieżących przychodów. Zabronione jest też wystawianie z tego tytułu faktur czy rachunków. Czynności dozwolone wskazane są w art. 14a ust. 4 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Biznesmen może zatem przyjmować należności lub regulować zobowiązania powstałe jeszcze przed datą zawieszenia wykonywania działalności.
Na składkach nie zaoszczędzi ten, kto mimo formalnego zawieszenia wykonuje zakazane czynności. Jeśli ZUS dopatrzy się naruszenia, uzna, że do zawieszenia nie doszło, i nakaże opłacić zaległe składki.
Czy są jakieś pułapki formalno-prawne dotyczące zawieszenia biznesu, o których powinni pamiętać przedsiębiorcy?
Przede wszystkim muszą pamiętać, że zarówno zawieszenie, jak i wznowienie działalności gospodarczej dokonywane jest zawsze ?na ich wniosek. Dokument CENIDG-1 należy złożyć ?w Centralnej Ewidencji ?i Informacji Działalności Gospodarczej w urzędzie miasta lub gminy, przy którym zarejestrowana została działalność. We wniosku należy podać datę rozpoczęcia zawieszenia ?oraz przewidywaną datę wznowienia biznesu. Nie oznacza to jednak, że z upływem wskazanego w nim terminu automatycznie wznowi się działalność.
Czy zawiesić biznes może osoba objęta układem ratalnym? ?Czy przedsiębiorca może liczyć na wakacyjne zawieszenie ?i biznesu, i spłat rat?
Osoba realizująca układ ratalny może zawiesić działalność. Jednak w tym czasie musi regulować zobowiązania powstałe przed datą zawieszenia. Oznacza to, że także w czasie pauzy od biznesu musi regulować raty zgodnie ?z harmonogramem (terminowo i w pełnej wysokości). Niestety, sam fakt tych wakacji nie stanowi wystarczającej podstawy ?do ubiegania się o zmiany warunków udzielonego układu ratalnego. Jest to możliwe jedynie w razie istotnej zmiany sytuacji finansowej płatnika, a nie wyjazdu na wakacje.
Jakie są konsekwencje wcześniejszego odwieszenia działalności – czy przedsiębiorca musi zapłacić składki za cały okres deklarowanego zawieszenia, ?czy też za część faktycznej pauzy w biznesie nie musi płacić na ZUS?
Jeśli przedsiębiorca musi odwiesić działalność przed upływem minimalnego okresu zawieszenia ?– tj. 30 dni – będzie zobowiązany do zapłaty składek za cały okres zawieszenia. W tej sytuacji zawieszenie będzie bezskuteczne. Gdy przedsiębiorca wznowi biznes wcześniej, niż zakładał, ale już po upływie minimalnego 30-dniowego okresu, obowiązek zapłaty składek powstanie dopiero od momentu odwieszenia działalności.
—rozm. Anna Abramowska