Z członkami zarządu zawarliśmy umowy o zarządzanie. Kontrakt zobowiązuje do kierowania spółką, zarządzania jej majątkiem, reprezentacji spółki wobec organów państwowych i osób trzecich. Każdy menedżer prowadzi działalność gospodarczą. Czy spółka będzie płatnikiem składek społecznych i na ubezpieczenie zdrowotne z kontraktu menedżerskiego? Czy może przychód ten jest przychodem firmowym każdego członka zarządu? – pyta czytelnik.

Spółka będzie płatnikiem składek rozliczającym kontrakty menedżerskie członków zarządu. To na niej spoczywa comiesięczny obowiązek obliczania, rozliczania i przekazywania składek na ubezpieczenie społeczne i ubezpieczenie zdrowotne do ZUS.

Kontrakt menedżerski jest umową nienazwaną. W praktyce najczęściej jest zbliżony do zlecenia, do którego stosuje się odpowiednio przepisy kodeksu cywilnego o zleceniu. W ubezpieczeniach społecznych taki kontraktobiorca traktowany jest jak zleceniobiorca.

Osobisty przychód

Dla menedżera, który ma wpis do ewidencji działalności w zakresie zarządzania, i jednocześnie zawarł kontrakt menedżerski na zarządzanie, przychód uzyskiwany z tej umowy jest – dla potrzeb opłacania podatku dochodowego od osób fizycznych – przychodem z działalności wykonywanej osobiście, a nie z działalności. Tak stanowi art. 13 pkt 9 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. DzU ?z 2012 r., poz. 361 ze zm.).

Skoro według regulacji podatkowych przychody z działalności wykonywanej osobiście nie są firmowymi, to wykonywanie zarządczego kontraktu powoduje uzyskanie osobistego przychodu, takiego jak zlecenie czy umowa o dzieło. Tak samo kwalifikuje go ZUS. Ponieważ kontrakt menedżerski zalicza się do umów o świadczenie usług (wymienionych w art. 6 ust 1 pkt 4 ustawy ?o systemie ubezpieczeń społecznych, tekst jedn. DzU ?z 2013 r., poz. 1442 ze zm.), to zdaniem ZUS stanowi tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych (decyzja ZUS 225/2014 z 10 marca 2014 r., WPI/200000/43/225/2014). Dla ZUS kontrakt jest odrębnym tytułem do ubezpieczeń społecznych, a nie pracą wykonywaną w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie ma znaczenia, czy z formalnego punktu widzenia umowę menedżerską realizuje się w zakresie działalności o tym samym profilu, czy nie. Zawsze stanowi odrębny od niej tytuł do opłacania składek. Jeśli poza usługami zarządczymi (czyli tym, co jest przedmiotem kontraktu) członek zarządu nie wykonuje innych usług w zarejestrowanym biznesie, jedynym tytułem do ubezpieczeń jest dla niego kontrakt. A to oznacza, że płatnikiem składek jest spółka. W takim wypadku składki z kontraktu odprowadza się na takich samych zasadach jak ze zlecenia. Menedżer z kontraktu podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym: emerytalnemu i rentowym, wypadkowemu. Jedynie chorobowe jest dla niego dobrowolne. Takie rozumowanie potwierdził ZUS w interpretacji z 14 lutego 2013 r. (WPI/?/200000/451/84/2013). Należna też będzie składka zdrowotna.

Aktywny musi więcej

Jeśli w zakresie wpisu do ewidencji biznesmen osiąga przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej (w rozumieniu przepisów podatkowych) i równocześnie ma przychody ?z kontraktu o zarządzanie, dochodzi do zbiegu tytułów do ubezpieczeń społecznych. Tak będzie, jeśli pod firmowym szyldem przedsiębiorca świadczy jeszcze inne usługi – niezarządcze i kontrakt menedżerski (poza lub w zakresie działalności).

Biznesmen będzie też mieć dwa tytuły do ubezpieczeń, np. gdy prowadzi pozarolniczą działalność i pracuje na kontrakcie menedżerskim (traktowanym na potrzeby składkowe tak jak zlecenie). W takiej sytuacji wybór umowy cywilnej jako tytułu do obowiązkowych ubezpieczeń zależy od przychodów osiąganych z kontraktu. Prawo opłacania obowiązkowych składek z kontraktu zamiast działalności jest możliwe tylko wtedy, gdy podstawa ich wymiaru jest przynajmniej równa najniższej podstawie wymiaru składek z biznesu.

Oczywiście chodzi o pułap składkowy z firmy obowiązujący przedsiębiorcę: albo tzw. mały ZUS (opłaty od 30 proc. minimalnego wynagrodzenia, w 2014 r. to 504 zł), albo standardowe oskładkowanie przedsiębiorcy (w 2014 r. minimalna podstawa to 2247,60 zł). Jeśli pobory z zarządczej umowy są niższe, biznesmen będzie musiał uiścić także składki z biznesu.

Niezależnie od wysokości wynagrodzenia z kontraktu ?z obu tytułów aktywnego biznesmena-menedżera należna będzie składka zdrowotna ?– jedna z umowy menedżerskiej, a druga z działalności gospodarczej.