Wypłacone pracownikowi dofinansowanie kosztów zimowiska, na które wysyła swoje dziecko, stanowi dla niego przysporzenie finansowe, a co za tym  idzie – przychód ze stosunku  pracy. Jeśli firma przeznacza na to swoje środki obrotowe, pracownik może liczyć na częściowe zwolnienie dopłaty z podatku. Ale ulga składkowa uzależniona jest od tego, aby wypoczynek został sfinansowany z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.

Czasem bez składek...

Ze składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe zwolnione są świadczenia opłacone ze środków przeznaczonych na cele socjalne w ramach zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Taka ulga wynika z § 2 ust. 1 pkt 19 rozporządzenia MPiPS z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU nr 161, poz. 1106 ze zm.).

Analogiczna sytuacja dotyczy podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne. Jak wynika z art. 81 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jedn. DzU z 2008 r. nr 164, poz. 1027 ze zm.), podstawą jej wymiaru są te same przychody, które objęte są obowiązkiem ubezpieczenia społecznego. Jeśli jakieś świadczenie podlega uldze ze składek społecznych, nie opłaca się od niego również składki zdrowotnej (nie dotyczy to jedynie wynagrodzenia za czas choroby wypłacanego na podstawie art. 92 kodeksu pracy).

Gdy dopłata do zimowiska dziecka pracownika zostanie sfinansowana ze środków obrotowych, całą jego wartość trzeba oskładkować. Przepisy ustawy z 13 października ?1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, jak również rozporządzenia MPiPS z 18 grudnia 1998 r. nie wyłączają z oskładkowania dopłat do zimowiska sfinansowanych ze środków obrotowych pracodawcy dla dzieci podwładnych. Dlatego dopłaty takie podlegają uwzględnieniu w podstawie wymiaru składek ZUS.

... często bez podatku

Dopłaty do zimowisk mogą również korzystać ze zwolnienia od podatku – ale na innych zasadach. Warunki te określa art. 21 ust. 1 pkt 78 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. DzU z 2012 r., poz. 361 ze zm.). Po pierwsze dopłata musi dotyczyć wypoczynku zorganizowanego przez „podmioty prowadzące działalność w tym zakresie" w formie np. zimowisk (tj.  zorganizowanych w celach wypoczynkowych pobytów dzieci i młodzieży do lat 18 poza miastem w czasie ferii zimowych). Po drugie chodzi o źródło finansowania, a konkretnie:

Prawo do zwolnienia od podatku nie zależy natomiast od miejsca zimowiska. Może się ono znajdować zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Przepisy ustawy o PIT nie regulują kwestii dokumentowania przez pracownika poniesionych wydatków. Za dowód należy tu przyjąć każdy dokument, w którym znajdują się: dane organizatora, forma wypoczynku, dane dziecka korzystającego z zimowiska, dane osoby dokonującej zapłaty, kwota i data dokonania wpłaty (interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi ?z 5 listopada 2012 r., IPTPB1/415-462/12-4/MD). Może to być zarówno faktura VAT, rachunek, dowód wpłaty KP, przelew bankowy, czy przekaz pocztowy.

Przykład

W styczniu br. pracownica uzyskała wynagrodzenie za pracę w wysokości 2500 zł. Dodatkowo ze środków obrotowych otrzymała dofinansowanie kosztów pobytu 11-letniej córki ?na zimowisku zorganizowanym przez podmiot, który prowadzi działalność ?w tym zakresie (kwota dopłaty – 500 zł) >patrz lista płac.