- Urodziłem się w 1962 r. Pełniłem służbę w policji w latach  1990–2012. W latach  1986– –1989 pracowałem w gospodarstwie rolnym siostry. W okresie tym opłacane były za mnie składki na Fundusz Ubezpieczenia Rolników. Gdy zwolniłem się z policji, złożyłem wniosek o  emeryturę policyjną, przedstawiając m.in. zaświadczenie z  urzędu gminy potwierdzające istnienie gospodarstwa rolnego i opłacanie składek. Organ emerytalny MSWiA przyznał mi emeryturę, ale do wysługi nie zaliczył okresu pracy na roli. Czy przepisy nie pozwalają uwzględnić tych lat przy ustalaniu wysokości emerytury policyjnej?

– pyta czytelnik.

Okresy pracy w gospodarstwie rolnym nie mogą być zaliczone do wysługi emerytalnej, od której zależy wysokość emerytury policyjnej. Wynika to z przepisów, a potwierdza również orzecznictwo sądowe.

Dla kogo i ile

Emeryturę policyjną może obecnie uzyskać były funkcjonariusz służb mundurowych (m.in. policji), który w dniu zwolnienia ze służby ma co najmniej 15 lat tej służby. Wysokość tego świadczenia wynosi 40 proc. podstawy jego wymiaru i wzrasta o 2,6 proc. tej podstawy za każdy dalszy rok służby (powyżej 15 lat). Przepisy przewidują też możliwość podwyższenia emerytury (o określony procent podstawy jej wymiaru) m.in. za każdy rozpoczęty miesiąc pełnienia służby na froncie w czasie wojny lub w strefie działań wojennych (po 0,5 proc. podstawy wymiaru emerytury).

Ponadto u osób, które wstąpiły do służby przed 2 stycznia 1999 r., emeryturę policyjną podwyższa się również za każdy rok:

- okresów składkowych w rozumieniu ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z FUS (tekst jedn. DzU z 2009 r. nr 153, poz. 1227 ze zm.), poprzedzających służbę, nie więcej jednak niż za trzy lata tych okresów (po 2,6 proc. podstawy wymiaru emerytury),

- okresów składkowych w rozumieniu ustawy emerytalnej ponad trzyletni okres składkowy (po 1,3 proc. podstawy wymiaru),

- okresów nieskładkowych w rozumieniu ustawy emerytalnej poprzedzających służbę (po 0,7 proc. podstawy wymiaru).

Emerytura policyjna nie może być wyższa niż 75 proc. podstawy jej wymiaru, którą stanowi uposażenie należne funkcjonariuszowi w ostatnim miesiącu pełnienia służby.

Wysokość emerytury policyjnej dla osoby, która wstąpiła do służby przed 2 stycznia 1999 r., zależy m.in. od przebytych okresów składkowych i nieskładkowych wymienionych w ustawie emerytalnej. Wylicza je enumeratywnie art. 6 oraz 7 tej ustawy i nie ma wśród nich okresów pracy w gospodarstwie rolnym, za które opłacono składki na ubezpieczenie społeczne rolników.

Tzw. okresy rolne wymienia natomiast art. 10 ustawy emerytalnej i stanowią one odrębną kategorię okresów uwzględnianych przy ustalaniu prawa do świadczeń oraz ich wysokości, których nie powołuje ustawa o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy służb mundurowych. Ponieważ nie są to ani okresy składkowe, ani nieskładkowe, nie można ich zaliczyć do wysługi emerytalnej, od której zależy wysokość emerytury policyjnej.

Sąd tak samo

Taką wykładnię przepisów, stosowaną przez organ emerytalny, potwierdza także orzecznictwo sądów powszechnych. W wyroku z 14 października 2009 r. (III AUa 451/09) Sąd Apelacyjny w Warszawie stwierdził, że przy ustalaniu wysokości emerytury policyjnej nie zalicza się do okresu służby w policji okresów opłacania składek na  ubezpieczenie społeczne rolników wymienionych w art. 10 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z FUS.

Idzie nowe, ale nie lepsze

Od 1 stycznia 2013 r. wejdą w życie nowe zasady nabywania prawa do emerytury policyjnej oraz ustalania jej wysokości. Nie będą one jednak dotyczyły osób, które wstąpiły do służby najpóźniej 31 grudnia 2012 r., a więc również i tych funkcjonariuszy, którzy rozpoczęli ją przed 2 stycznia 1999 r.

Po wejściu w życie nowych regulacji organ emerytalny nadal będzie mógł im zaliczać do wysługi emerytalnej okresy składkowe i nieskładkowe na dotychczasowych zasadach.