Przedsiębiorca, który ma wyznaczony w szpitalu termin operacji lub przypuszcza, że z innych powodów będzie niezdolny do pracy, może podwyższyć świadczenie, które otrzyma z ZUS. Wystarczy, że podniesie swoje składki. Tak jak we wszystkich innych ubezpieczeniach społecznych wysokość składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe przekłada się bezpośrednio na wysokość zasiłków.

Zadeklarowana kwota

Podstawę wymiaru składek osób prowadzących działalność stanowi zadeklarowana przez nie kwota.

Przepisy regulują jej minimalną wysokość. Nie może być ona niższa niż 60 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, a dla początkujących przedsiębiorców 30 proc. minimalnej pensji.

Przedsiębiorca opłacający składki od minimalnej obowiązującej go podstawy, który spodziewa się być niedługo niezdolnym do pracy, może więc podwyższyć podstawę wymiaru składek, a co za tym idzie, wysokość świadczenia.

– W takim wypadku należy zadeklarować w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych opłacanie wyższych składek. Wówczas zasiłek będzie wyliczony ze średniej z 12 miesięcy, w tym za okres z wyższymi składkami – radzi Katarzyna Przyborowska, radca prawny z Kancelarii Lege Artis. Można jednak korzystniej podwyższyć składki.

– Należy wtedy zawiesić wnoszenie składki na ubezpieczenie chorobowe na ponad 30 dni, a następnie opłacać je od najwyższej podstawy. Po trzech miesiącach można w razie choroby liczyć na podwyższony zasiłek, a już po miesiącu nabyć prawo do wyższego zasiłku macierzyńskiego – dodaje Katarzyna Przyborowska.

Więcej za każde ubezpieczenie

Takie postępowanie, choć często kwestionowane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, zostało przez Sąd Najwyższy uznane za dopuszczalne.

49,38 zł wynosiła w tym roku minimalna składka na ubezpieczenie chorobowe dla przedsiębiorców

W uchwale siedmiu sędziów Sąd Najwyższy (sygn. akt II UZP 1/10) wskazał, że określenie podstawy wymiaru składek ustawodawca pozostawił do decyzji przedsiębiorcy, ustalając tylko, że nie może być to kwota niższa niż 60 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Podwyższając podstawę wymiaru dobrowolnej składki chorobowej, przedsiębiorca musi jednak pamiętać, że składki od podwyższonej podstawy opłacać będzie na wszystkie ubezpieczenia, a nie tylko na chorobowe.

Górna granica

Wpłacana przez przedsiębiorcę kwota ma także górną granicę. Wysokość podstawy składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe została od 1 grudnia ograniczona do 8540 zł. Nie warto więc deklarować wyższej.

Składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe i wypadkowe trzeba będzie opłacić od bardzo wysokiej podstawy, ale składka chorobowa, od której zależy wysokość zasiłku, i tak zostanie ustalona na poziomie wyznaczonym powyższym limitem.

masz pytanie, wyślij e-mail do autorki k.wojcik@rp.pl

Więcej w serwisie:

Jakie składki trzeba płacić

»

Składka chorobowa