- Pracownik, zatrudniony od 1 maja, przedstawił zwolnienie lekarskie na okres od 26 maja do 2 czerwca. Jakie dokumenty należy za niego złożyć do ZUS, jeśli nie upłynęło jeszcze 30 dni ubezpieczenia chorobowego i będzie mu wypłacane wynagrodzenie tylko za część absencji chorobowej, tj. od 31 maja do 2 czerwca?
Pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną trwającej łącznie do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego, a gdy ukończył 50 rok życia, to do 14 dni. Odpowiednio od 34 lub 15 dnia jest uprawniony do zasiłku chorobowego finansowanego ze środków ZUS.
Prawo do wynagrodzenia chorobowego przysługuje pracownikowi, który ma wymagany okres ubezpieczenia chorobowego. Przy obowiązkowym ubezpieczeniu okres ten wynosi 30 dni. Spełnienia tego warunku nie wymaga się od pracowników, którzy udowodnią, że podlegali obowiązkowo ubezpieczeniu chorobowemu co najmniej dziesięć lat. Takim osobom należy się wynagrodzenie chorobowe, nawet jeśli zachorują w pierwszym dniu zatrudnienia.
Okres niezdolności do pracy z powodu choroby, za który ubezpieczony nie ma prawa do zasiłku chorobowego lub wynagrodzenia chorobowego z powodu zbyt krótkiego okresu wyczekiwania, traktuje się na równi z okresem ubezpieczenia chorobowego.
Jeżeli nowo zatrudniony pracownik zachorował przed upływem 30 dni, wynagrodzenie chorobowe za okres od 26 do 30 maja nie będzie mu przysługiwało. Wówczas płatnik powinien za niego złożyć raport RSA i wykazać okres niezdolności do pracy i kod świadczenia/przerwy 151
(okres usprawiedliwionej nieobecności bez prawa do wynagrodzenia lub zasiłku). Natomiast kwota należnego i wypłaconego wynagrodzenia chorobowego powinna zostać wykazana w raporcie ZUS RSA z kodem świadczenia/przerwy 331 złożonym za miesiąc, w którym to wynagrodzenie chorobowe zostało wypłacone.
Pracodawca powinien wykazać w tym raporcie okres, za który wynagrodzenie przysługuje, oraz wypłaconą kwotę. Należy dodać, że wynagrodzenie za czas choroby jest wyłączone z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.
Stanowi natomiast podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne. Powinno więc zostać uwzględnione w raporcie ZUS RCA w podstawie składki zdrowotnej. Tak wynika z:
- art. 18 ust. 2 ustawy z 13 października 1998 o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm.),
- art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy z 25 czerwca 1999 o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2010 r. nr 77, poz. 512 ze zm.).
Uwaga!
Wynagrodzenie za czas choroby wypłaca każdy pracodawca, bez względu na to ilu zatrudnia pracowników.
Czytaj również:
Zasiłek i wynagrodzenie chorobowe » Zasiłek i wynagrodzenie chorobowe pracownika