Aktualizacja: 21.05.2020 09:24 Publikacja: 21.05.2020 09:24
Foto: AdobeStock
Osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą uzyskała wypłatę świadczenia postojowego z ZUS ze względu na spadek obrotów spowodowany pandemią koronawirusa. Czy taki przedsiębiorca może jednocześnie ubiegać się o zasiłek opiekuńczy?
Moim zdaniem nie ma przeciwskazań do łączenia świadczenia postojowego z zasiłkiem opiekuńczym – z przepisów regulujących zasady wypłacania obu tych świadczeń nie wynika, aby jedno wykluczało drugie. Mimo to należy wziąć pod uwagę, że zasiłek opiekuńczy ma za cel rekompensatę zarobków z powodu konieczności sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Oznacza to, że pobierając zasiłek opiekuńczy, przedsiębiorca nie może prowadzić działalności gospodarczej w tym np. pracy zdalnej, wystawiać faktur, negocjować umów, dostarczać towaru (co może czynić w przypadku pobierania świadczenia postojowego). Przedsiębiorca ma prawo do przyjmowania należności powstałych przed przejściem na zasiłek opiekuńczy, natomiast nie może przyjmować np. zaliczek na poczet nowych dostaw lub świadczenia usług. Dlatego wszystko zależy od okoliczności faktycznych – jeśli przedsiębiorca wykaże, że w czasie pobierania zasiłku nie wykonywał działalności i jednocześnie (co będzie oczywiste) jego przychody spadną w stosunku do miesiąca poprzedniego, to jednocześnie spełni warunki do otrzymania świadczenia postojowego. Jedno i drugie świadczenie może zostać przyznane, ale jeśli okaże się, że przedsiębiorca osiągnął jakiekolwiek przychody w okresie pobierania zasiłku, wówczas będzie musiał to świadczenie zwrócić. Tak samo jak w przypadku kontroli zasadności pobierania świadczenia postojowego będzie musiał wykazać, że spadek obrotów był wynikiem wystąpienia COVID-19, a nie faktu konieczności sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.
Tylko wyjątkowo wygłoszenie wykładu można zakwalifikować jako dzieło. Nie jest nim samo prowadzenie wykładów, ćwiczeń czy seminariów, nawet tych niestandardowych. W takim przypadku umowa z wykładowcą to zlecenie objęte obowiązkową składką zdrowotną.
W trakcie dodatkowego wolnego przyznawanego przez firmę pracownikom podlegają oni ubezpieczeniom społecznym – uznał ZUS.
Przedsiębiorcy mogą już składać wnioski w konkursie ZUS na dofinansowanie projektów, które poprawią bezpieczeństwo pracy oraz zmniejszą negatywne oddziaływanie szkodliwych czynników w miejscu pracy.
Od 1 stycznia 2025 roku obniżono w niewielkim stopniu wysokość minimalnej składki zdrowotnej. ZUS podał jej wysokość. Jak obliczyć ją w zależności od formy prowadzonej działalności? Które firmy zyskają w tym roku na zmianach?
Do „Rzeczpospolitej” zgłosiła się czytelniczka z informacją, że chciała umówić e-wizytę w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Okazało się jednak, że nie można tego zrobić z iPhone’a czy MacBooka. ZUS odpowiada, że winę ponosi sam producent tych urządzeń.
Emeryci i renciści w pierwszej połowie roku otrzymują dodatkowe świadczenie zwane 13. emeryturą. Przyznawane jest z urzędu, nie trzeba więc o nią wnioskować. Na jaką kwotę mogą liczyć świadczeniobiorcy?
Od marca zaczną obowiązywać nowe limity dorabiania dla emerytów. Dotyczą one tych seniorów, którzy pobierają wcześniejszą emeryturę i jednocześnie pracują. Jeśli ich dodatkowe zarobki przekroczą dozwoloną kwotę, ZUS może zmniejszyć lub całkowicie zawiesić prawo do świadczeń, łącznie z 13. emeryturą.
Do końca lutego służby kadrowo-płacowe muszą poinformować ZUS o przychodach osiągniętych w 2024 r. przez osoby pobierające świadczenia emerytalno-rentowe objęte ograniczeniami zarobkowymi. Błąd w przekazanym do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zaświadczeniu może być kosztowny.
Prawie 6 mln zł – na tyle opiewają dotychczasowe roszczenia komorników związane z przymusową emeryturą, na którą byli wysyłani po ukończeniu 65. roku życia. Choć suma ta może jeszcze wzrosnąć, to do konsultacji trafił projekt przywracający poprzedni wiek emerytalny, który ma postawić tamę roszczeniom.
Tylko wyjątkowo wygłoszenie wykładu można zakwalifikować jako dzieło. Nie jest nim samo prowadzenie wykładów, ćwiczeń czy seminariów, nawet tych niestandardowych. W takim przypadku umowa z wykładowcą to zlecenie objęte obowiązkową składką zdrowotną.
Forma polecenia pracy w nadgodzinach, usuwanie służbowych adresów e-mail byłych pracowników czy oskładkowanie pracy zdalnej z zagranicy – to niektóre zagadnienia z zakresu zatrudnienia, analizowane w ubiegłym roku przez sądy. Prawnicy wytypowali dziesięć najważniejszych orzeczeń 2024 r.
Przepisy nie rozstrzygają kolejności postępowań odszkodowawczych. Czy brak wypłaty świadczenia z ustawy wypadkowej zamyka pracownikowi drogę sądową w dochodzeniu roszczeń od pracodawcy?
Osoby, które w 2024 roku pobierały wcześniejszą emeryturę lub rentę oraz dorabiały do swojego świadczenia, powinny poinformować ZUS o dodatkowych przychodach. Mają na to czas do końca lutego.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas