Aktualizacja: 21.05.2020 09:24 Publikacja: 21.05.2020 09:24
Foto: AdobeStock
Osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą uzyskała wypłatę świadczenia postojowego z ZUS ze względu na spadek obrotów spowodowany pandemią koronawirusa. Czy taki przedsiębiorca może jednocześnie ubiegać się o zasiłek opiekuńczy?
Moim zdaniem nie ma przeciwskazań do łączenia świadczenia postojowego z zasiłkiem opiekuńczym – z przepisów regulujących zasady wypłacania obu tych świadczeń nie wynika, aby jedno wykluczało drugie. Mimo to należy wziąć pod uwagę, że zasiłek opiekuńczy ma za cel rekompensatę zarobków z powodu konieczności sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Oznacza to, że pobierając zasiłek opiekuńczy, przedsiębiorca nie może prowadzić działalności gospodarczej w tym np. pracy zdalnej, wystawiać faktur, negocjować umów, dostarczać towaru (co może czynić w przypadku pobierania świadczenia postojowego). Przedsiębiorca ma prawo do przyjmowania należności powstałych przed przejściem na zasiłek opiekuńczy, natomiast nie może przyjmować np. zaliczek na poczet nowych dostaw lub świadczenia usług. Dlatego wszystko zależy od okoliczności faktycznych – jeśli przedsiębiorca wykaże, że w czasie pobierania zasiłku nie wykonywał działalności i jednocześnie (co będzie oczywiste) jego przychody spadną w stosunku do miesiąca poprzedniego, to jednocześnie spełni warunki do otrzymania świadczenia postojowego. Jedno i drugie świadczenie może zostać przyznane, ale jeśli okaże się, że przedsiębiorca osiągnął jakiekolwiek przychody w okresie pobierania zasiłku, wówczas będzie musiał to świadczenie zwrócić. Tak samo jak w przypadku kontroli zasadności pobierania świadczenia postojowego będzie musiał wykazać, że spadek obrotów był wynikiem wystąpienia COVID-19, a nie faktu konieczności sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.
Będę cały czas lobbować za powrotem do ryczałtowej składki zdrowotnej lub wprowadzeniem górnego limitu, ponieważ...
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Świadczenie urlopowe wypłacane zatrudnionym przez pracodawcę, który nie utworzył zakładowego funduszu świadczeń...
Nieobecność chorego pracownika pod adresem zamieszkania nie będzie dowodzić tego, że wykorzystuje on zwolnienie...
Ustawa systemowa nie posługuje się kryterium obywatelstwa, miejsca zamieszkania czy pobytu. Oznacza to, że obowi...
Banki, instytucje finansowe i kredytowe dostaną dostęp do danych znajdujących się na kontach płatników składek....
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas