Tak wynika z nowego [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=352251]rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 1 kwietnia 2010 r. w sprawie wymagań, jakie muszą spełnić płatnicy składek przekazujący dokumenty ubezpieczeniowe w formie dokumentu elektronicznego poprzez teletransmisję danych (DzU nr 75, poz. 479)[/link].

Nowe przepisy [b]wchodzą w życie 20 maja[/b]. Diametralnych zmian nie będzie. Nowe rozporządzenie porządkuje jedynie dotychczasowe zasady elektronicznych kontaktów z ZUS.

Zastrzega, że płatnik składek wysyła dokumenty do ZUS, a urząd w ciągu 30 dni wystawia potwierdzenie ich odbioru. Informuje płatnika o przyjęciu bądź odrzuceniu formularzy. Z ostatnią sytuacją mamy do czynienia w przypadku błędów krytycznych. Chodzi o błędy, które uniemożliwiają przetworzenie dokumentacji ubezpieczeniowej w systemie teleinformatycznym ZUS.

Istotne jest to, że wykrycie błędu krytycznego w jednym dokumencie powoduje nieprzyjęcie całego zestawu, w którym się on znajdował. Warto też wiedzieć, że ZUS publikuje wykaz błędów krytycznych w Biuletynie Informacji Publicznej lub udostępnia w inny sposób. W tym samym biuletynie zamieszcza informacje dotyczące metod uwierzytelniania i ochrony przekazywanych danych osobowych ubezpieczonych.

Z nowego rozporządzenia wynika ponadto, że zasady badania zgodności oprogramowania z wymaganiami ZUS określa [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=7186FFE2C337614B5351C96A45433FEA?id=177458]ustawa z 17 lutego 2005 r. o informatyzacji podmiotów realizujących zadania publiczne (DzU nr 64, poz. 565 ze zm.)[/link].

Stanowi ona, że płatnicy składek mogą korzystać z dowolnego oprogramowania służącego do wysyłania dokumentów ubezpieczeniowych. To tzw. oprogramowanie interfejsowe. Na razie jest nim Płatnik, jedyny program zgodny z systemem informatycznym ZUS.

Potwierdzenie odbioru dokumentów ubezpieczeniowych przez ZUS albo informacje o błędach krytycznych to niejedyne komunikaty, które dostaje płatnik składek. W formie elektronicznej pobiera także dane wygenerowane z rejestru ZUS, przeznaczone do weryfikacji i usunięcia rozbieżności między danymi w systemie teleinformatycznym płatnika składek a tymi w rejestrach zakładu.