[b]– Zgłosiłam pracownika do ZUS i zaznaczyłam 001/001 etatu, a powinnam 003/004. Poszły raporty RCA już za dwa miesiące. Czy muszę je korygować i deklarację DRA też, czy wystarczy zrobić ZUA, korektę? – pyta czytelniczka. [/b]
Na formularzu zgłoszeniowym ZUS ZUA nie wpisuje się wymiaru czasu pracy pracownika. Wielkość etatu płatnik wykazuje w imiennym raporcie miesięcznym ZUS RCA.
Nie trzeba więc zgłaszać korekty ZUS ZUA. W celu naprawienia tego rodzaju błędu wystarczy złożyć imienny raport korygujący ZUS RCA za tego pracownika, z prawidłowym wymiarem, wraz z deklaracją ZUS DRA za dwa miesiące.
[srodtytul]Zasadniczo ZUS ZUA[/srodtytul]
Każda osoba objęta obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi podlega zgłoszeniu do ubezpieczeń społecznych. W stosunku do pracowników obowiązek ten należy do pracodawcy (płatnika składek). Powinien zrobić to w terminie siedmiu dni od daty nawiązania stosunku pracy.
W celu zgłoszenia do ZUS osoby zatrudnionej na umowę o pracę wypełnia się formularz ZUS ZUA. Ten sam druk służy również do zgłoszenia zmiany bądź korekty danych dotyczących osoby ubezpieczonej. Zmiana występuje wtedy, gdy zmieniły się dane, w stosunku do wykazanych we wcześniej złożonym zgłoszeniu, np. adres zamieszkania pracownika.
Z korektą mamy do czynienia wówczas, gdy trzeba poprawić błędy, które pojawiły się w uprzednio złożonym zgłoszeniu, np. został wpisany zły adres zamieszkania.
Jedynie zmiana rodzajów ubezpieczeń, kodu tytułu ubezpieczenia oraz daty objęcia ubezpieczeniami wymaga złożenia wyrejestrowania na druku ZUS ZWUA i ponownego zgłoszenia z prawidłowymi danymi.
Tak stanowi art. 36 ust. 14 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=538F000BD8C37BC1C68453E16C8324F5?n=1&id=184677&wid=327789]ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm.[/link], dalej ustawa systemowa).
Natomiast zmianę danych identyfikacyjnych należy zgłaszać składając formularz ZUS ZIUA.
[srodtytul]Dane ściśle określone[/srodtytul]
W zgłoszeniu ZUS ZUA podaje się, oprócz danych identyfikacyjnych (PESEL, NIP, imię i nazwisko, data urodzenia) i ewidencyjnych osoby ubezpieczonej (drugie imię, nazwisko rodowe, obywatelstwo, płeć), informacje dotyczące m.in.
- tytułu ubezpieczenia blok V – kod tytułu ubezpieczenia; np. dla pracownika z nieustalonym prawem do emerytury/renty i bez orzeczenia o stopniu niepełnosprawności 01 10 00,
- obowiązkowych ubezpieczeń społecznych blok VI – data objęcia ubezpieczeniami z zaznaczeniem, którym ubezpieczeniom osoba podlega,
- obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego blok VII – data powstania obowiązku ubezpieczenia oraz kod oddziału NFZ.
Zatem w ZUS ZUA nie ma miejsca na wymiar czasu pracy.
[srodtytul]W ZUS RCA[/srodtytul]
Pojawia się on dopiero w imiennym raporcie miesięcznym rozliczeniowym ZUS RCA. Raport ten stanowi załącznik do zbiorczej deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA.
Na formularzu ZUS RCA płatnik sporządza:
- raport miesięczny,
- raport korygujący, w którym rozlicza składki na ubezpieczenia społeczne i/lub na ubezpieczenie zdrowotne.
Jeden blok na formularzu przeznaczony jest dla jednej osoby ubezpieczonej. Wymiar czasu pracy określony w umowie o pracę, w postaci ułamka zwykłego, wpisuje się w pole 3.
[srodtytul]Jeszcze raz cały komplet [/srodtytul]
Płatnik składek jest zobowiązany do złożenia dokumentów rozliczeniowych korygujących, tj. deklaracji rozliczeniowej korygującej łącznie z imiennymi raportami miesięcznymi korygującymi (lub jednym raportem korygującym), w każdym przypadku, jeżeli zachodzi konieczność korekty danych wskutek stwierdzenia nieprawidłowości:
- przez płatnika składek we własnym zakresie,
- przez ZUS.
Komplet dokumentów korygujących składa się zawsze (z wyjątkiem, gdy korygowane dane znajdują się tylko w deklaracji ZUS DRA) z korekt imiennych raportów miesięcznych oraz korekty deklaracji ZUS DRA.
[srodtytul]Niekiedy mniejszy zestaw[/srodtytul]
Jeżeli korekty wymaga tylko jeden raport, to nie ma potrzeby składać wszystkich wcześniej złożonych raportów.
Płatnik składek zobowiązany jest sporządzić i przekazać do ZUS deklarację rozliczeniową korygującą łącznie z tym imiennym raportem miesięcznym korygującym, w którym wystąpiły zmiany.
W raporcie korygującym należy wypełnić blok odnoszący się do tego ubezpieczonego, którego korekta dotyczy. Natomiast deklaracja rozliczeniowa korygująca będzie zawierała dane dotyczące wszystkich ubezpieczonych.
Imienny raport korygujący powinien być oznaczany tym samym numerem (w polu 01 „Identyfikator raportu”) co deklaracja rozliczeniowa korygująca, do której jest dołączony.