[b]Jesteśmy publicznym szpitalem. Czy lekarz, który oprócz wykonywania zabiegów ma w obowiązkach wiele innych czynności wynikających z zawodu (np. lekarz radiolog), też powinien być zakwalifikowany do grona pracujących w szczególnym charakterze? Zabiegi stanowią niewielką część jego czynności, ale są wykonywane zarówno w systemie planowym, jak i w sytuacjach nieprzewidzianych. Jak potraktować asystujących przy nich pielęgniarki i techników radiologii? Sytuacja dotyczy lekarzy zabiegowych zatrudnionych w naszym zakładzie opieki zdrowotnej na pół etatu. [/b]

Zgodnie z poz. 24 załącznika 2 do [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=451D9AEFAFFBE61FCF50CB5AD4717D44?id=294728]ustawy o emeryturach pomostowych[/link] za prace o szczególnym charakterze uznaje się prace personelu medycznego w zespołach operacyjnych dyscyplin zabiegowych i anestezjologii w warunkach ostrego dyżuru. W związku z tym nie może być uznana za taką praca lekarza radiologa, który nie wchodzi w skład zespołu operacyjnego. Również uczestniczenie w zabiegu przez pielęgniarki i technika radiologa nie jest pracą członka zespołu operacyjnego.

Dla ustalania obowiązku opłacania składki na Fundusz Emerytur Pomostowych nie jest natomiast istotny wymiar czasu, na jaki zatrudniona jest osoba wykonująca prace o szczególnym charakterze. Ważne jest w tym wypadku, aby praca ta była wykonywana jako jej podstawowy obowiązek.

[i]Na pytania związane ze składkami na Fundusz Emerytur Pomostowych za styczeń odpowiadają:

- Barbara Krzyśków, z Zakładu Zarządzania Bezpieczeństwem i Higieną Pracy CIOP-PIB

- Wiktor Zawieska, zastępca dyrektora CIOP-PIB ds. techniki i wdrożeń

- Bernard Jaroszewicz, naczelnik Wydziału Składek w Departamencie Ubezpieczeń i Składek Centrali ZUS [/i]