Przychody Funduszu Emerytur Pomostowych (FEP) pochodzą bowiem m.in. ze składek na FEP. Tak wynika z art. 30 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=8BD311C0C8631F58B902FD6906E66665?id=294728]ustawy z 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (DzU nr 237, poz. 1656[/link]; ustawa).

Od 1 stycznia tego roku składki na FEP opłaca się za pracownika, który spełnia łącznie następujące warunki:

- urodził się po 31 grudnia 1948 r.;

- wykonuje prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, o których mowa w art. 3 ust. 1 i 3 ustawy.

Obowiązek opłacania składek na FEP za pracownika, spełniającego wymienione warunki, powstaje z dniem rozpoczęcia wykonywania przez niego pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Natomiast ustaje z dniem zaprzestania wykonywania tych prac.

[srodtytul]Podstawa wymiaru...[/srodtytul]

Stopa składki na FEP wynosi 1,5 proc. podstawy wymiaru. Mówi o tym art. 36 ust. 1 ustawy.

Podstawę wymiaru składki na FEP stanowi podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe, określona w art. 18 ust. 1–2 i ust. 8 oraz w art. 21 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?n=1&id=333804]ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2009 r. nr 205, poz. 1585[/link]; ustawa o sus).

Zatem podstawę wymiaru składek na FEP stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy.

Przy ustalaniu składek na FEP stosuje się ograniczenia, o którym mowa w art. 19 ust. 1 ustawy o sus. Oznacza to, że [b]obowiązek opłacania składek na FEP ustaje na skutek osiągnięcia przez ubezpieczonego limitu przychodu stanowiącego górną granicę rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.[/b]

W podstawie wymiaru składek na FEP pracowników, którzy z własnym pracodawcą zawarli umowę agencyjną, umowę-zlecenie albo inną umowę o świadczenie usług, do której zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego stosuje się przepisy dotyczące zlecenia albo umowę o dzieło, lub też w ramach takiej umowy wykonują pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostają w stosunku pracy, uwzględnia się także przychód z wykonywania tych umów.

[srodtytul]... bez jubileuszówki...[/srodtytul]

W podstawie wymiaru składek na FEP nie uwzględnia się natomiast wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną oraz zasiłków.

Na tym nie koniec. [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=DD993D605266131A44EE67F706F5E98B?id=77617]Rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe (DzU nr 161, poz. 1106 ze zm.)[/link] przewiduje, że nie stanowią również podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, a zatem także podstawy wymiaru składek na FEP, między innymi nagrody jubileuszowe (gratyfikacje), które według zasad określających warunki ich przyznawania przysługują pracownikowi nie częściej niż co pięć lat.

Dotyczy to też należności obliczanych od wielkości efektów uzyskanych przez zastosowanie pracowniczego projektu wynalazczego i za dokumentację dostarczoną bezumownie przez twórcę projektu, przydatną do stosowania projektu, oraz nagród za wynalazczość, a także nagród za prace badawcze i wdrożeniowe.

Podstawy wymiaru składek nie stanowią też np. odszkodowania wypłacone byłym pracownikom po rozwiązaniu stosunku pracy, na podstawie umowy o zakazie konkurencji, o której mowa w art. 101[sup]2[/sup] k.p.

To samo dotyczy wartości świadczeń rzeczowych wynikających z przepisów BHP.

Do podstawy wymiaru nie wejdą też ryczałty za używanie do celów służbowych samochodów lub innych środków lokomocji niebędących własnością pracodawcy także do wysokości nieprzekraczającej kwoty ustalonej przy zastosowaniu stawek za 1 km przebiegu pojazdu, jeżeli przebieg pojazdu jest udokumentowany przez pracownika w ewidencji przebiegu pojazdu prowadzonej przez niego według zasad określonych w przepisach o podatku dochodowym od osób fizycznych.

[srodtytul]Określony czas[/srodtytul]

Składkę na FEP płatnik składek opłaca w terminie określonym w art. 47 ustawy o sus. Oznacza to, że składkę opłaca nie później niż do:

- 10. dnia następnego miesiąca – dla osób fizycznych opłacających składkę wyłącznie za siebie ;

- 5. dnia następnego miesiąca – dla jednostek budżetowych, zakładów budżetowych i gospodarstw pomocniczych

- 15. dnia następnego miesiąca – dla pozostałych płatników.

[ramka][b]Uwaga[/b] Obowiązek opłacania składek na FEP obejmuje wszystkich pracowników wykonujących prace w szczególnych warunkach lub prace o szczególnym charakterze, nawet tych, którzy nie spełniają warunków do uzyskania emerytury pomostowej, np. nie wykonywali takich prac przed 1 stycznia 1999 r.[/ramka]